Amerikalılar da şaşırdı

Brett McGurk ismi Türkiye kamuoyunun aşina olduğu bir isim. ABD Dışişleri Bakanlığı mensubu, DEAŞ'la mücadele özel temsilcisi. McGurk'ü bu göreve bir önceki ABD başkanı Obama getirdi. Trump başa...

Brett McGurk ismi Türkiye kamuoyunun aşina olduğu bir isim. ABD Dışişleri Bakanlığı mensubu, DEAŞ'la mücadele özel temsilcisi. McGurk'ü bu göreve bir önceki ABD başkanı Obama getirdi. Trump başa geçtikten sonra da McGurk'le çalışmaya devam etti.
O vakitler Trump'ın McGurk'le çalışma kararı başkanın Suriye politikasında köklü bir değişikliğe gitmeyeceğinin işareti olarak okunmuştu.
Türkiye ise bu durumu hoş karşılamamış, yeni ABD yönetiminin eski yönetimin Suriye sahasındaki aktörleriyle çalışmaya devam edecek olmasını eleştirmişti. McGurk Suriye'de bulunduğu süre zarfında ateşli bir YPG (PKK) taraftarı olarak öne çıkmış, YPG'lilerle ortak tatbikatlara katılmış, Batı'daki YPG mitinin üretilmesine büyük katkı sunmuştu.
McGurk katıldığı her toplantıda DEAŞ'la mücadeledeki başarının büyük bir kısmının YPG'nin verdiği mücadeleye bağlı olduğunu vurgulamış, YPG'nin bir terör örgütü olarak değil bir kurtuluş hareketi olarak tanıtılmasına gayret göstermişti. McGurk, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekâtı'yla DEAŞ'a karşı verdiği mücadeledeki başarıyı ise zor bela dile getirmiş, Türkiye'yi "Suriye'de gizli emelleri olan bir güç" gibi yansıtmıştı.
Hatta geçtiğimiz yılın temmuz ayında McGurk İdlib'de tehlikeli bir el-Kaide yapılanması bulunduğunu ve bunun da Türkiye'nin ihmalkârlığı dolayısıyla ortaya çıktığını söylemişti. Esasında McGurk Türkiye'nin radikal örgütlere destek verdiği şeklindeki asılsız suçlamaya örtülü biçimde destek veriyordu.
Bunda da şaşılacak bir şey yoktu esasında. Çünkü McGurk, Obama döneminde göreve gelen ve Türkiye'ye karşı yürütülen yıpratma savaşında aktif rol alan isimlerden biriydi.
Bu ithamlar, bu suçlamalar bir karşılık bulmadı. Türkiye sahada attığı adımlarla neyin ne olduğunu bütün muhataplarına gösterdi. Bu kez McGurk'ün de dahil olduğu ABD'li ateşli YPG savunucuları CHP'li, HDP'li bağnaz siyasetçiler gibi konuşup Türkiye'yi suçlamaya başladı.
İki gün önce Washington'da yapılan "Irak ve Suriye: Askeri Liderler ve Bölge" isimli konferansta konuşan McGurk "Suriye'nin kuzeyinde Türkiye ve YPG arasında Menbiç üzerinden süren gerginliğin laikler ve İslamcılar arasındaki bir çekişme" olduğunu söyledi. Yakında general Votel de Türkiye'de yaşam biçimlerine saldırı olduğunu, laiklerin baskı altında tutulduğunu falan söylemeye başlar. Gerçi 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan FETÖ'cülerle ilgili "Müttefiklerimiz ya tutuklanıyor, ya tasfiye ediliyor" demişti. Bunlar hep Türkiye düşmanlığı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başkan Erdoğan’ın Afrika ziyareti 25 Temmuz 2018 | 7.633 Okunma Bu zulüm düzeni yıkılacak elbet 23 Temmuz 2018 | 5.795 Okunma İsrail’in tehlikeli oyunu 21 Temmuz 2018 | 4.674 Okunma Kendi sesimize kulak verelim, dış seslere değil 19 Temmuz 2018 | 4.759 Okunma Hesaplaşmamız sürmeli 18 Temmuz 2018 | 6.239 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar