Afrin müdahalesi neden gerekli?

Şaşırmaya ne hacet! Amerika Birleşik Devletleri'nin YPG'ye (PKK'ya) verdiği destek tam da bunun için. Amaç Türkiye'yi bir terör koridoruyla güneyden kuşatmak. Bu, hem Türkiye'yi sürekli büyüyen bir terör tehdidi...

Şaşırmaya ne hacet! Amerika Birleşik Devletleri'nin YPG'ye (PKK'ya) verdiği destek tam da bunun için. Amaç Türkiye'yi bir terör koridoruyla güneyden kuşatmak. Bu, hem Türkiye'yi sürekli büyüyen bir terör tehdidi ile karşı karşıya bırakacak, hem de bölgeyle bağını kesmesini icbar edecek bir durum.

ABD'nin "YPG milislerinden oluşan 30 bin kişilik bir sınır gücü kurma" hamlesi Türkiye'nin güneyden kuşatılma siyasetinin en somut ve en son göstergesi.

Afrin, bundan 5 yıl önce YPG tarafından gasp edildi. 2014 başında Aynel Arab ve Cezire ile birlikte burayı "bağımsız bir kanton" olarak ilan etti. O saatten sonra Suriye'nin kuzeyinde adım adım devletleşme çabası içine girdi YPG. DEAŞ'la mücadele adı altında Afrin ve Cezire arasındaki bütün bölgeleri zaptetmek için çalıştı. Bu süreçte en büyük destekçisi ABD oldu. ABD, önce hafif silahlarla, ardından ağır silahlarla teçhiz etti YPG'yi. Amerikalı askerler YPG'li teröristlere eğitim verdi. Dahası ABD, PYD ve YPG'nin uluslararası alanda terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantıları olarak değil, meşru bir güç olarak algılanması için yoğun bir diplomatik destek sağladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başkan Erdoğan’ın Afrika ziyareti 25 Temmuz 2018 | 7.633 Okunma Bu zulüm düzeni yıkılacak elbet 23 Temmuz 2018 | 5.794 Okunma İsrail’in tehlikeli oyunu 21 Temmuz 2018 | 4.674 Okunma Kendi sesimize kulak verelim, dış seslere değil 19 Temmuz 2018 | 4.759 Okunma Hesaplaşmamız sürmeli 18 Temmuz 2018 | 6.239 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar