ÇOK OKUNAN YAZARLAR

AK Parti’nin gelişim mecburiyeti

Geçen yazımda AK Parti'nin gelişim sürecini bir gerileme işareti gibi göstermeye çalışanların samimiyetsizliklerine, ne tür ideolojik beklentilerle bu çabayı ortaya koyduklarına değinmiştim .

Fahrettin Altun
Fahrettin Altun Sabah Gazetesi
25 Kasım 2017 | 6.9 K

Geçen yazımda AK Parti'nin gelişim sürecini bir gerileme işareti gibi göstermeye çalışanların samimiyetsizliklerine, ne tür ideolojik beklentilerle bu çabayı ortaya koyduklarına değinmiştim. Bu yazımda AK Parti'nin niçin yenilik arayışından vazgeçemeyeceğini, neden bir değişim ve gelişim mecburiyetiyle karşı karşıya olduğunu izah etmeye çalışacağım. Bir başka deyişle, AK Parti neden değişiyor? Kendisini neden değişmek zorunda hissediyor? AK Parti lideri R. Tayyip Erdoğan, niçin "2017 bizim için değişim yılı olacak" diyor?

Benim bu sorulara cevabım şu: AK Parti'yi 2002'de iktidara taşıyan unsurlarla, onu bugün iktidarda tutan ve onu yeni dönemde iktidara taşıması muhtemel unsurlar birbirinden çok farklı. Neden? Bu soruya genelden özele doğru cevap vermeye çalışalım.

Her şeyden önce 2017'nin dünyası 2002'nin dünyasından çok farklı. Bugünün dünya siyaset sahnesini 1990'ların küreselleşme masallarıyla anlamak, anlatmak mümkün değil. Günümüz uluslararası ilişkiler alanı liberal, evrenselci hülyaların zemini olmaktan çok uzak bir noktada.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER