2007 öncesine özlem duyanlar ittifakı

Tarih 21 Haziran 2016. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis'te grup toplantısında konuşuyor. Vecd içinde haykırıyor: "Seni başkan yapmayacağız, yapmayacağız kardeşim!"...

Tarih 21 Haziran 2016. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis'te grup toplantısında konuşuyor. Vecd içinde haykırıyor: "Seni başkan yapmayacağız, yapmayacağız kardeşim!" Kılıçdaroğlu HDP'nin 1.5 yıl önce ürettiği sloganı aynen tekrar ediyordu. Hiç yüksünmeden, hiç gocunmadan.
Selahattin Demirtaş "seni başkan yaptırmayacağız" dediği için Time dergisinin "yılın siyasetçisi" iltifatına mazhar olmuş, Batı'daki Türkiye karşıtlarınca kahraman ilan edilmişti. Bu sözleri dolayısıyla Kılıçdaroğlu'nu Batı'da bir Allah'ın kulu takdir etmedi. Bırakın Time'ı bir Arizona Herald bile Kılıçdaroğlu'ndan bahsetmedi. Fakat salondaki CHP'liler coşkulu alkışlarıyla, müstemleke medyası da attığı başlıklarla Kılıçdaroğlu'na destek çıktı.

***
Hatırlayalım o vakitler CHP, HDP'den boşaldığını düşündüğü alana yatırım yapıyor, Erdoğan düşmanlığının şampiyonluğuna oynuyordu. Bu bir süre daha devam etti. 15 Temmuz'la birlikte birçok oyun gibi bu oyun da bozuldu. Milletin 15 Temmuz darbe ve işgal girişimini büyük bir cesaret ve şerefle alt etmesi, bu ülke insanının vatanını ve liderini canı pahasına savunması Türkiye siyasetinde bir paradigma değişimi yarattı. 15 Temmuz hem Erdoğan'ın milletteki sahici karşılığını, hem de onun bu darbe ve işgal girişimini püskürtme noktasındaki liderlik kabiliyetini dosta düşmana gösterdi.
Bu yeni ortamda Erdoğan düşmanlığı gayrı milli muhalefet için cazip bir siyasi sermaye olmaktan çıkmaya, aksine ciddi bir siyasi risk halini almaya başladı. Gayrı milli muhalefet daha önceki kaba saba Erdoğan düşmanlığıyla yol alamayacağını gördü ve yeni yöntemler aramaya başladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başkan Erdoğan’ın Afrika ziyareti 25 Temmuz 2018 | 7.633 Okunma Bu zulüm düzeni yıkılacak elbet 23 Temmuz 2018 | 5.794 Okunma İsrail’in tehlikeli oyunu 21 Temmuz 2018 | 4.674 Okunma Kendi sesimize kulak verelim, dış seslere değil 19 Temmuz 2018 | 4.759 Okunma Hesaplaşmamız sürmeli 18 Temmuz 2018 | 6.239 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar