Siyasi tuzak mı, meydan muhalefeti mi?

Eski MHP’li, yeniAK Partili Tuğrul Türkeşdün Hürriyet’e verdiği röportajda aynen şöyle diyor AK Parti ve MHP arasında yürüyen müzakere hakkında:  “Yüzde 49.9 seçim kazandırır ama...

Eski MHP’li, yeniAK Partili Tuğrul Türkeşdün Hürriyet’e verdiği röportajda aynen şöyle diyor AK Parti ve MHP arasında yürüyen müzakere hakkında: 

“Yüzde 49.9 seçim kazandırır ama referandumu kaybettirir. Sayın Bahçeli çok deneyimli ve kurt bir siyasetçidir. AK Parti’nin bu tuzağa karşı çok dikkatli olması gerekir”.

Matematiksel bir kesinliği hatırlatması, geçmiş tecrübelere atıf yapması ve eski lideri hakkında şahsi kanaatini aktarması bakımından doğru bir ifade.

Lakin başka bazı gerçekleri ve riskli olasılıkları denklem dışı tuttuğuna da kuşku yok.

Ne gibi?

AK Parti kurmaylarının Bahçeli’nin ilk açıklamalarından başlayarak tüm safhalarda rasyonel zeminihiç terk etmemesi gibi.

İki genel başkan arasındaki görüşmelerin hakikaten samimigeçmesi gibi.

Kasti “siyasi tuzak”tanımlamasının aradaki samimiyeti ve yapıcı müzakere sürecini zedeleme ihtimalinin gözetilmemesi gibi.

Parti mitleri arasında “kurt”figürü de bulunan bir partinin lideri için “kurt siyasetçi”demek normal şartlarda iltifat sayılır ama buradaki “ima”nın “Bahçeli güvenilmez biridir” anlamı yüklendiği es geçilebilir mi?

“Siyasi tuzak”tan kasıt, halk desteğinin yüzde 49.9’da kalma ihtimali ise bunu söyleyen kişi hukuki tartışmaların soyut kavramlar, siyasi tartışmalarınsa somut olaylar, durumlar ve şahıslarüzerinden yürüdüğünü unutmuş olabilir mi?

Mevcut durum buz gibi gerçektir: Siyaset vesayete galebe çalmıştır.

Vesayet düzeninin sarsıldığını gören vasiler taşeron değiştirmiş ancak 40 yıllık sofistike örgüt 15 Temmuz’da kaba saba bir işe kalkınca derdest edilmiş ve Cumhuriyet tarihinin en geniş devlet-millet bütünleşmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi liderliğindesağlanmıştır.

Yaşanan budur.

Erdoğan’ın her dönemde partisinden yüksek çıkan oy desteğini 15 Temmuz’la birlikte hem partiler üstü bir hüviyete kavuşturmuş hem de cumhur ve başkan kavramlarını tüm tartışmaların üstünde birleştirebilmiştir.

Dün Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuşda “siyasi tuzak”vurgusuna bu netlikte cevap verdi aslında. Müzakerelerin referanduma dair niyetlere değil somut işleyişe yani parlamentodaki 330’a göre yürütüldüğünü hatırlattı ve mutabakat yakınişareti verdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TOGG'a ve TURKOVAC'a övgü, burun kıvıranlara nanik! 08 Ocak 2022 | 332 Okunma “Sizin ekonominizi mahvedeceğim!” 06 Ocak 2022 | 559 Okunma Muhalefet 2023 için toplansak mı derken AK Parti 2053'e hazır! 04 Ocak 2022 | 283 Okunma CHP'nin bitmeyen Ortaçağı 01 Ocak 2022 | 263 Okunma Kılıçdaroğlu MİT'in kapısına dayanır mı? 30 Aralık 2021 | 669 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar