Şili'nin 'No'sundan CHP'ye 'hayır' gelir mi?

CHP'nin dört aydır sürdürdüğü iç savaş çıkarlı, kan dökülürlü söyleminin yerinde bir anda pozitif yeller esince herkes gibi ben de meraklandım. Taktik değişikliği fazla...

CHP'nin dört aydır sürdürdüğü iç savaş çıkarlı, kan dökülürlü söyleminin yerinde bir anda pozitif yeller esince herkes gibi ben de meraklandım.

Taktik değişikliği fazla hızlıydı, "sandıktan korkmayalım, ülkeyi iç savaşla tehdit etmeyelim, AYM'ye gitmekten vazgeçelim" aklının CHP'ye ait olmadığı açıktı.

Peki bu taşıma akıl kimindi, CHP'ye ait olmayan aklı CHP'ye ekleme fikri kimindi? 

Aklın Şilili yönetmen Pablo Larrain'in "No" filmine ait olduğu anlaşıldı. (Film Pinochet’nin 1988'de kaybettiği referandumu ve reklamcı René Saavedra'nin halka "umut" pazarlamasını anlatıyor.)

Şilili reklamcının yöntemini Türkiye'ye transfer etme fikri kime ait peki?

Kampanyayı HDP yürütüyor olsaydı Sırrı Süreyya Önder derdim.

CHP'deki "sahip" henüz ortaya çıkmadı ama sistem değişikliği fikrini zehirleme kampanyasının 2013'te nasıl ve kimlerce başlatıldığı ortada.

Kim bilir belki de fikir Önder'indir.

Belki CHP'nin kampanyası 7 Haziran öncesinde HDP'nin başlattığı "seni başkan yaptırmayacağız" kampanyasının devamıdır.

Nitekim Ekim 2015'te (PKK hendek terörüne başladıktan üç ay sonra) bir panelde soruluyor Demirtaş'a, "No filmini izlediniz mi" diye.

O da "izlemedim ama şu an filmi bizzat çekiyoruz" diyor.

Eğlenceyle başlayan filmin devamı PKK ve FETÖ tarafından kanla getirildiği için belki de rol değişimine ihtiyaç duyulmuş, ihale CHP'ye kalmıştır, kim bilir.

Şili'ye değil Şile'ye gitseydin!

Başbakan Yıldırımdün grup toplantısında CHP'nin 'No' apartmasıüzerine esprili bir eleştiri getirdi. Son derece yerindeydi: "Adamlar bir film yapmış, CHP de bundan medet umuyor. Yıllarca halka güvenmediniz, seçkin takıldınız ama hani halkı esas alacaktınız? Şili'ye kadar uzanacağınıza Şile'ye gitseydiniz! Bir kahvede otursaydınız, size öğretirlerdi. Kafa bu ülkeye yabancı, bu halkın aklına, irfanına güvenmiyor." 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TOGG'a ve TURKOVAC'a övgü, burun kıvıranlara nanik! 08 Ocak 2022 | 328 Okunma “Sizin ekonominizi mahvedeceğim!” 06 Ocak 2022 | 553 Okunma Muhalefet 2023 için toplansak mı derken AK Parti 2053'e hazır! 04 Ocak 2022 | 283 Okunma CHP'nin bitmeyen Ortaçağı 01 Ocak 2022 | 258 Okunma Kılıçdaroğlu MİT'in kapısına dayanır mı? 30 Aralık 2021 | 664 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar