Prof. Mustafa Şentop: Rejim değil sistem degişiyor

Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı sistemini Star’a anlattı: Rejim değişikliği iddiası ile içerik dolandırıcılığı yapıyorlar.  ÖNERİMİZ...

Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı sistemini Star’a anlattı: Rejim değişikliği iddiası ile içerik dolandırıcılığı yapıyorlar. 

ÖNERİMİZ YENİ DEĞİL, 2011’DEN BERİ VAR

Şentop: “Süreci MHP ile birlikte götürdük, teklifin hazırlanmasından sonra da müzakereler, mutabakatlar oldu. Komisyonda her değişiklik müzakereyle yapıldı. Ama muhalefet ‘teklifi iki kişi kapalı kapılar ardında yazdı” dese de bu metin AK Parti’nin 2012’de Uzlaşma Komisyonuna verdiği metin esas alınarak hazırlandı. Süreç 12 Haziran 2011 seçimlerinde başladı. Uzlaşma komisyonunda partiler 25 ay çalıştı. AK Parti mutfağında detaylı çalışma yapıldı. 30 Mart ve Cumhurbaşkanlığı, 7 Haziran, 1 Kasım seçimleri oldu. Dolayısıyla hem geniş bir zamanda geniş katılımla hazırlandı hem 2012’den beri seçimlerde sahada vatandaşa anlatıldı. O yüzden “bir ayda yazıldı, milletvekillerinin haberi yok” ifadeleri gerçeği yansıtmıyor”. 

Ana muhalefet partisinin argümanları ve eleştiri noktaları üzerinden sormak işitiyorum.  Şundan başlayalım. CHP’nin temel argümanlarından birisi “rejim değişecek!”. Kampanya da bunun üstüne kurulu. AK Parti gerçekten rejimi mi değiştiriyor?

Rejim kelimesi hukuki bir kelime değil, belli bir anlamı da yok hukuken. CHP de bundan istifade kandırmaya çalışıyor milleti. Rejim düzen demektir. Devletin rejimi diyebilirsiniz, devletin şeklini kast ederek, Cumhuriyet mi Monarşi mi diye. Devletin yapısını kast edebilirsiniz, federal mi, üniter mi diye. Yok, hükümet rejimi derseniz o zaman hükümet sistemini kast etmiş olursunuz. Dolayısıyla anlamı net olmayan, farklı çağrışımlara yol açan bir kelimeden istifade (dolandırıcılığın tarifiydi bu ceza kanununda, “kişinin hulus ve saffetinden bilistifade” deniyordu) karşısındaki insanın iyi niyetinden hareketle böyle muğlaklık içeren bir kelimeyi kullanmak sureti ile bir tür kavram veya içerik dolandırıcılığı yapmış oluyorlar. Dürüst olmalılar. Neyi kastediyorsunuz devletin şeklini mi, yapısını mı, hükümet sistemini mi, Cumhuriyet’in niteliklerini mi?

CHP’NİN ÇELİŞKİSİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TOGG'a ve TURKOVAC'a övgü, burun kıvıranlara nanik! 08 Ocak 2022 | 328 Okunma “Sizin ekonominizi mahvedeceğim!” 06 Ocak 2022 | 553 Okunma Muhalefet 2023 için toplansak mı derken AK Parti 2053'e hazır! 04 Ocak 2022 | 283 Okunma CHP'nin bitmeyen Ortaçağı 01 Ocak 2022 | 258 Okunma Kılıçdaroğlu MİT'in kapısına dayanır mı? 30 Aralık 2021 | 664 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar