Prof. Dr. Mehmet Şahin: El-Bab Türkiye’nin bekası için şart

“ABD Ortadoğu’yu neden bölmek İstİyor?”  Gazi Ün. öğr. üyesi, Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şahin’e soruyorum. “ABD Ortadoğu’yu neden bölmek istiyor?” Daha kolay yönetmek...

“ABD Ortadoğu’yu neden bölmek İstİyor?” 

Gazi Ün. öğr. üyesi, Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şahin’e soruyorum. “ABD Ortadoğu’yu neden bölmek istiyor?” Daha kolay yönetmek için. Bakın İsrail tarihinin en rahat dönemini yaşıyor. Büyük ve güçlü bir model yapı istenmiyor. Bağdat, Musul, Halep, Şam çizgisi İmam-ı Azam’ın çizgisidir. Şam Emeviler’e, Bağdat Abbasler’e başkentlik yapmış. Bu çizgiyi kırmaya çalışıyorlar. Kırılırsa ana akım İslami anlayışın ne kadar zarar gördüğünü 30-40 yıl sonra anlayacağız. Burayı kırdığınızda yerine Selefi ya da DEAŞ gibi Cihadçı grupların ön plana çıkıyor. Sünnilik bununla algılanıyor. Şiilik Haşdi Şabi ile anılıyor. Böylece coğrafya, kentler, siyaset radikalleşiyor. Kitleler bunlarla uğraşırken de alttan petrol kayıp gidiyor. 

ABD başta olmak üzere Batı ülkeleri Suriye’yi federatif hale getirmek istiyor. Bunu da PYD-YPG ve DEAŞ üzerinden yapmaya çalışıyor. Türkiye ise kendi bekasını gözettiği için El-Bab’da ısrar ediyor. 

Bataklığı kurutmazsanız sinekleri öldürmek fayda etmez, tezi üzerinden soruyorum: Şuan Türkiye, Suriye’de bataklık mı kurutmaya çalışıyor?

Türkiye’nin amacı 1) Sınır güvenliğini sağlamak. 2) Yanı başında oluşturulmak istenen terör koridoruna engel olmak. İki terör örgütü var burada; DEAŞ ve PKK. Fırat Kalkanı’yla hem PKK koridorunu engelliyor, hem DEAŞ üzerinden Türkiye’ye yapılan manipülasyonları engelliyor, hem DEAŞ’in Türkiye’ye yapabileceği terör eylemlerini öteliyorsunuz. Bakın Kilis’e saldırılar Fırat Kalkanıyla birlikte kesildi. Türkiye uluslararası hukukta karşılığı olan hakkını kullanıyor. Amaç buydu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TOGG'a ve TURKOVAC'a övgü, burun kıvıranlara nanik! 08 Ocak 2022 | 328 Okunma “Sizin ekonominizi mahvedeceğim!” 06 Ocak 2022 | 551 Okunma Muhalefet 2023 için toplansak mı derken AK Parti 2053'e hazır! 04 Ocak 2022 | 281 Okunma CHP'nin bitmeyen Ortaçağı 01 Ocak 2022 | 258 Okunma Kılıçdaroğlu MİT'in kapısına dayanır mı? 30 Aralık 2021 | 664 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar