Muhafazakârlar ve eleştiriler: 90’lardan bir kesit

Orta sınıf muhafazakârlardaki değişimin eleştirilmesi de, eleştiri ve özeleştirilerin eleştiri konusu yapılması da yeniden “moda” oldu. Ama sanki ilk kez karşı karşıya kaldığımız bir...

Orta sınıf muhafazakârlardaki değişimin eleştirilmesi de, eleştiri ve özeleştirilerin eleştiri konusu yapılması da yeniden “moda” oldu. Ama sanki ilk kez karşı karşıya kaldığımız bir durummuş gibi algılanmasına ve sunulmasına ise şaştığımı ifade etmeliyim. 

İslamcı-dindar kesimin kendine dönük eleştirilerine şahsen bir takipçi olarak katıldığım zamanlar 90’lı yılların ortasına tekabül ediyor çünkü. Dergilerde ve gazete köşelerinde dindarların yaşam pratiklerindeki değişim konu edilir, fatura çoklukla gençlere ve kadınlara kesiliverirdi. 

Kızlar kısalan ve daralan pardösü boylarından başörtülerinin giderek daha renkli hale gelmesine, artık her mekanda boy gösteriyor olmalarından her konuda fikir beyan etmelerine varana kadar çok geniş bir yelpazede eleştirilerin hedefi olurdu. 

Genç dindar erkekler için

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Elinizi yıkayıp çıkamazsınız, bu pisliğin sebebi sizsiniz! 02 Temmuz 2020 | 2.469 Okunma Kadının adı ve yasakçıların çaresizliği 30 Haziran 2020 | 2.461 Okunma Kentlere sel yönetimi gerek! 24 Haziran 2020 | 2.220 Okunma Bir çocuğa yuva olabilmek! 23 Haziran 2020 | 2.054 Okunma CHP ve HDP'de eş siyaseti 17 Haziran 2020 | 2.942 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar