Dönecek bir sine-i millet bırakmadılar

HDP eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile birlikte 7 milletvekilinin daha tutuklanması sonrasında HDP Meclis Grubu ve MYK’sı Diyarbakır’da toplanarak “Meclis...

HDP eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile birlikte 7 milletvekilinin daha tutuklanması sonrasında HDP Meclis Grubu ve MYK’sı Diyarbakır’da toplanarak “Meclis çalışmalarını durdurma kararı” aldı. 

Bugün Meclis’te yapılacak grup toplantısında kürsü boş kalacak o yüzden. Ama bir sinevizyon gösterisi hazırlanmış. Önceki konuşmalarından kesitler dinleyip başkanlarını anacak; tutuklanma anı görüntülerini izleyip savcılığın iddia ettiği suçu ajitasyonla örtmeyi deneyecekler.

***

Malum, Meclis’te sandalye dağılımı “AK Parti 317, CHP 133, HDP 59, MHP 40, Bağımsız 1” şeklinde. Dolayısıyla HDP, üye sayısı bakımından Meclis grubunun halihazırda üçüncü büyük partisi.

Yani? 

İstenirse kalan 50 vekil Meclis’i duman edebilir.

Şayet tutuklamalar gayri hukuki ise tabi. HDP’nin savunması suçlamalardan güçlü ise. HDP’nin Türkiye’ye Ankara’dan söyleyecek sözü var ise. 

Ama öyle olmadı. HDP grubu, genel başkanlarını ve vekillerini Türkiye’de temsil gücünün en üst seviyede olduğu Büyük Millet Meclisi’nde; sözün kıymet bulduğu kürsüde savunmayı seçmedi.  

Meclis’te etkili bir siyasi mücadele yürütmek yerine minderden çekiliyor HDP.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TOGG'a ve TURKOVAC'a övgü, burun kıvıranlara nanik! 08 Ocak 2022 | 328 Okunma “Sizin ekonominizi mahvedeceğim!” 06 Ocak 2022 | 551 Okunma Muhalefet 2023 için toplansak mı derken AK Parti 2053'e hazır! 04 Ocak 2022 | 281 Okunma CHP'nin bitmeyen Ortaçağı 01 Ocak 2022 | 258 Okunma Kılıçdaroğlu MİT'in kapısına dayanır mı? 30 Aralık 2021 | 664 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar