ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Vecihi Hürkuş’tan Selçuk Bayraktar’a: İstikbal bizim çocuklarda!

Gazi Mustafa Kemal’in kendisine atfedilen “İstikbal göklerdedir” sözünü söyleyip söylemediği tartışmalı olsa da, 1 Kasım 1924 günü TBMM’nin açılış konuşmasında şöyle dediği Meclis zabıtlarınca sabittir: “Ülkenin korunmasından söz ederken, askerlik dünyasında önemli ve etkili bir yeri olan hava kuvvetlerine yüce Meclisin özel ilgisini ve dikkatini çekerim” .

Fadime Özkan
Fadime Özkan Star Gazetesi
25 Eylül 2018 | 6.3 K

Gazi Mustafa Kemal’in kendisine atfedilen “İstikbal göklerdedir” sözünü söyleyip söylemediği tartışmalı olsa da, 1 Kasım 1924 günü TBMM’nin açılış konuşmasında şöyle dediği Meclis zabıtlarınca sabittir: “Ülkenin korunmasından söz ederken, askerlik dünyasında önemli ve etkili bir yeri olan hava kuvvetlerine yüce Meclisin özel ilgisini ve dikkatini çekerim”. 

Dört ay sonra soğuk bir Şubat günü Ankara’nın Hacıbayram semtindeki bir evde Türk Tayyare Cemiyeti kurulur. Sonradan Türk Hava Kurumu adını alan kurumun tüzüğündeki ilk maddeye nesiller boyu hepimiz aşinayızdır: Havacılığın sivil ve askeri alanda sahip olduğu önemi Türk gençliğine anlatmak ve havacılık aşkı aşılamak… 

Bu hedefin 93 yıl sonra ilk kez bu kadar yaygın, coşkulu ve iddialı şekilde gerç

Devamını Oku