ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ABD için Türkiye ile özgür, adil ve çift taraflı ticaret nasıl olur?

Son ayların küresel manada en büyük tartışmalarından birisi de ABD’nin Trump yönetimi ile önceden imzaladığı ticaret anlaşmalarından çekilmesi ve ABD’ye giren yabancı ürünlere karşı gümrük vergilerini artırarak bir ticaret savaşı başlatma ihtimali oldu .

Evren Devrim Zelyut
Evren Devrim Zelyut Aydınlık Gazetesi
14 Mart 2018 | 56

Son ayların küresel manada en büyük tartışmalarından birisi de ABD’nin Trump yönetimi ile önceden imzaladığı ticaret anlaşmalarından çekilmesi ve ABD’ye giren yabancı ürünlere karşı gümrük vergilerini artırarak bir ticaret savaşı başlatma ihtimali oldu.

Trump yönetimi işsizliği düşürmek için ABD dışında üretim yapan Amerikan firmalarını anavatanına çağırırken, ülkeye gelen dış menşeli ürünleri de kısıtlama konusunda oldukça kararlı gözüküyor. Bu uğurda hem Avrupa hem de Çin’i karşısına alan Trump, en son ABD'nin ithal ettiği çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getiren düzenlemeyi imzaladı. Bu kararın Türk çelik ihracatçılarına da olumsuz etkilerinin olması bekleniyor.

TÜRK ÇELİĞİNİN SUÇU NE?

Türkiye’nin 2017 yılında ABD’ye çelik ihracatı 1.12 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Çelik İhracatçıları Birliği rakamlarına göre Türkiye’nin ABD’ye çelik ihracatı 2017’de bir önceki yıla göre miktarda yüzde 22.5 düşüşle 1.83 milyon tona geriledi. İhracat 2018 Ocak ayında da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 83.6’lık sert düşüşle 42,000 tona düştü.

ABD’de çelik ton başına fiyat 850 dolarlarda. Türkiye’den ithal edilen ürünlerde ise fiyat 600 dolar seviyelerinde. ABD çelik ithaline getirdiği yüzde 25’lik vergi ile Türk çeliği ABD içinde eskisinden daha pahalı bir duruma gelecek. Ne gariptir ki serbest ticareti savunan ve bunu yıllarca az gelişmiş ülkelere dayatan ABD, 2008 krizinde batan büyük banka ve sanayi kurumlarını devlet eliyle kurtararak liberal ezberi bozarken, bugün de aldığı gümrük vergisi kararıyla 2008 yılında başladığı işe devam etmektedir.

ABD LİBERAL EKONOMİYİ YENİDEN TANIMLADI

Devamını Oku