ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ege kadınları

Bu hafta sizlere; Halikarnas Balıkçısı’nın “Merhaba Anadolu” romanında anlattığı, bin yıllar ötesinden tüm dünya kadınlarına ışık tutan ve esin kaynağı olan ünlü Ege kadınlarından bazılarını anlatacağım, köşeme sığdırabildiğim kadar .

Ethem Gönenç
Ethem Gönenç Aydınlık Gazetesi
17 Nisan 2018 | 65

Bu hafta sizlere; Halikarnas Balıkçısı’nın “Merhaba Anadolu” romanında anlattığı, bin yıllar ötesinden tüm dünya kadınlarına ışık tutan ve esin kaynağı olan ünlü Ege kadınlarından bazılarını anlatacağım, köşeme sığdırabildiğim kadar.

“Bütün Ege kıyılarında Amazonların ayak izleri görülür” diyen Halikarnas Balıkçısı’nın tarih ve söylencelerle dolu bu kitabında, kadınlara dair öyle çok şey var ki... Anlattığı kadınların hepsi de; yetenekli, çok akıllı ve başarılı, sağduyu sahibi, duyarlı, yaşadıkları dönemi çok etkilemiş sıra dışı kadınlar... Onları anlamak, doğdukları ve yaşadıkları çağın koşulları içinde kavramak, dünya tarihini etkileyen dokunuşlarının gücüne tanık olmak için bu kitabı mutlaka okuyun derim!

HALİKARNAS KRALİÇESİ BİRİNCİ ARTEMİSİA

Daha yirmi yaşındayken, Grek kent devletleri ittifakı ile Akamenid (Pers) imparatorluğu arasında, MÖ 480 yılı Eylül ayında yapılan Salamis deniz savaşında, Atinalılara karşı Pers kralı Kserkses’in yanında, kendi filonun amirali olarak kahramanca savaşmışsın. Karşılarında bir kadın savaşçının olduğunu duyan ve bunu erkekliklerine yediremeyen Yunanlılar, seni tutsak edecek kaptana büyük ödül vaat etmişler.

Senin savaş öncesindeki uyarılarına kulak asmayan Kserkses sonunda yenilmiş. Persler büyük kayıplar verirken sen kendi filonu hiç zarar görmeden kurtarmışsın Atinalıların elinden. Bunun üzerine; Kserkses;

“Bugün kadınlar erkekler gibi, erkekler de kadınlar gibi savaştı” demiş.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER