Yükselen doğa değeri: Çıldır

Okurlarımın izniyle, bu gün doğup büyüdüğüm kasaba olan Çıldır'dan bahsetmek istiyorum. Nedeni bu ilçenin Unesco-Dünya Çevre Kültür Mirasına girmesi gereken bir doğa mucizesi olmasıdır....

Okurlarımın izniyle, bu gün doğup büyüdüğüm kasaba olan Çıldır'dan bahsetmek istiyorum. Nedeni bu ilçenin Unesco-Dünya Çevre Kültür Mirasına girmesi gereken bir doğa mucizesi olmasıdır.

Ortaokulu ikinci sınıftan sonra  ve liseyi Karsta okudum. O zamanki mevcut kara yolu ile Kars Çıldır arası 80 kilometre idi. (Bu gün 92) Kışın şubat tatilinde yollar kardan kapanırdı. Kars'tan Çıldır'a yolun 18 kilometresini buz tutmuş göl üstünden iki veya üç atın çektiği kızakla giderdik.

Çıldır'da tüm doğa eşsiz güzelliktedir. Hiçbir yerde olmayan kendine özgü, endemik bitkiler mevcuttur. Çevre kirliliği yoktur. Organik tarım yapılmaktadır. Dünyanın en güzel çiçek balı yapılmaktadır.

Çıldır'ı doğa harikası yapan özelliklerin başında Çıldır gölü geliyor.

Çıldır gölü ilk defa 1999 yılında o zamanki Belediye Başkanı Ercan Şirin tarafından başlatılan 'Çıldır Göl Festivali' ile tanıtıldı. Bu festival bu sene pandemi nedeni ile yapılmadı. Ancak öncesinde kaymakamlar  ve belediye başkanları tarafından tekrarlandı ve her yıl artan bir şekilde rağbet gördü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyada başkanlık sistemi yürümüyor 01 Aralık 2020 | 18 Okunma Siyasi özgürlüğümüz… 29 Kasım 2020 | 91 Okunma Kur tuzağından çıkabilirmiyiz? 27 Kasım 2020 | 614 Okunma Çiftçi fena halde dışlandı 26 Kasım 2020 | 148 Okunma Ekonominin dinamizmi kayboldu 25 Kasım 2020 | 315 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar