Umudumuzu kaybetmeyelim

Ekonomik gidişatı iki yoldan görebiliriz... Birisi, büyüme, işsizlik, yoksulluk, dış borç risk primi, gibi verilere bakarak; Diğeri de üretici ve tüketicinin moral durumuna bakarak.TÜİK her ay, üretici ve tüketicinin...

Ekonomik gidişatı iki yoldan görebiliriz... Birisi, büyüme, işsizlik, yoksulluk, dış borç risk primi, gibi verilere bakarak; Diğeri de üretici ve tüketicinin moral durumuna bakarak.

TÜİK her ay, üretici ve tüketicinin moral durumunu gösteren, ''Ekonomik Güven Endeksi'' yayınlıyor. Ekonomik güven endeksi  finans sektörü dışında doğrudan iktisadi ajanlarla anket yapılarak hazırlandığı için ekonomik gidişatı, ekonomik verilerden daha gerçekçi gösteriyor.

En son şubat ayında yayınlanan Ekonomik güven endeksinde, tüketici ve sektörlerin tamamında güven sorunu yaşandığı görülüyor. Bu endekslerde güven sınırı100'dür. Ekonomik güven endeksinde yer alan tüketici, reel sektör ve diğer sektörlerin tamamında son bir senede güven endeksi yüzün altına gerilemiştir.

2018 Şubat ayında, tüketici ve inşaat sektörü dışında diğer sektörler 100'ün üstünde iken bu sene Şubat ayında tamamı yüzün altına düştü. Ekonomik güven endeksinde çok hızlı yüzde 24.3 oranında bir düşüş var.

Güven sorunu aynı zamanda moral bozukluğu demektir. Üretici güven duymazsa yatırım yapmaz. Tüketici güven duymazsa harcama yapmaz. Satışlar düşer. Ekonomik gidişat daha çok bozulur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu bütçelerle buraya kadar 23 Mayıs 2019 | 159 Okunma Dünya ve Türkiye'de nüfus sorunu... 19 Mayıs 2019 | 240 Okunma Akıntıya kürek çektik 17 Mayıs 2019 | 173 Okunma İşsiz sayısında artış nüfus artışı geçti! 16 Mayıs 2019 | 184 Okunma Boğazımızdan kestik 15 Mayıs 2019 | 245 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar