Umudumuzu kaybetmeyelim

Ekonomik gidişatı iki yoldan görebiliriz... Birisi, büyüme, işsizlik, yoksulluk, dış borç risk primi, gibi verilere bakarak; Diğeri de üretici ve tüketicinin moral durumuna bakarak.TÜİK her ay, üretici ve tüketicinin...

Ekonomik gidişatı iki yoldan görebiliriz... Birisi, büyüme, işsizlik, yoksulluk, dış borç risk primi, gibi verilere bakarak; Diğeri de üretici ve tüketicinin moral durumuna bakarak.

TÜİK her ay, üretici ve tüketicinin moral durumunu gösteren, ''Ekonomik Güven Endeksi'' yayınlıyor. Ekonomik güven endeksi  finans sektörü dışında doğrudan iktisadi ajanlarla anket yapılarak hazırlandığı için ekonomik gidişatı, ekonomik verilerden daha gerçekçi gösteriyor.

En son şubat ayında yayınlanan Ekonomik güven endeksinde, tüketici ve sektörlerin tamamında güven sorunu yaşandığı görülüyor. Bu endekslerde güven sınırı100'dür. Ekonomik güven endeksinde yer alan tüketici, reel sektör ve diğer sektörlerin tamamında son bir senede güven endeksi yüzün altına gerilemiştir.

2018 Şubat ayında, tüketici ve inşaat sektörü dışında diğer sektörler 100'ün üstünde iken bu sene Şubat ayında tamamı yüzün altına düştü. Ekonomik güven endeksinde çok hızlı yüzde 24.3 oranında bir düşüş var.

Güven sorunu aynı zamanda moral bozukluğu demektir. Üretici güven duymazsa yatırım yapmaz. Tüketici güven duymazsa harcama yapmaz. Satışlar düşer. Ekonomik gidişat daha çok bozulur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Konutta devlet tekelini kaldırmalıyız 21 Mart 2019 | 75 Okunma İnsani gelişme neden geriledi? 20 Mart 2019 | 89 Okunma İşsizlik tuzağı 19 Mart 2019 | 216 Okunma Anketler ne diyor? 17 Mart 2019 | 24.940 Okunma Eğitim; demokrasi ve kalkınmanın alt yapısıdır 15 Mart 2019 | 96 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar