Tüketicinin morali çok bozuk

Merkez Bankası ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay Türkiye genelinde Tüketici Eğilim Anketi yapıyor. Bu anket ile ''tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve...

Merkez Bankası ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay Türkiye genelinde Tüketici Eğilim Anketi yapıyor. Bu anket ile ''tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri ile yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerinin ölçülmesi'' amaçlanıyor.

Tüketici endeksinde 100 güven sınırını, 100 altı ise güvensizliği gösteriyor.

Haziran ayı Tüketici Güven Endeksi yüzde 70.3 olarak açıklandı. Geçen sene Haziran ayında da aynı seviyede yüzde 70.0 idi. 

1- Hane halkı, maddi durumunun geçen yıla göre kötüleştiğini (-1.3 ) söylüyor ve bu kötüleşmenin devam edeceğini (-1) düşünüyor. Aynı şekilde içinde bulunduğu mali durumunun da yine geçen seneye göre bozulduğunu ( -2) belirtiyor.

2- Hane halkı bu Haziranda geçen yıla göre genel ekonomik durumun kötüleştiğini (-6) belirtirken, daha da kötüleşme bekliyor.(-5) Buna paralel olarak da daha yüksek oranda işsiz sayısının artacağını düşünüyor. (7)

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu işsizlik nasıl çözülür? 17 Şubat 2019 | 46 Okunma Mutlu toplumdan mutsuz insanlara 15 Şubat 2019 | 119 Okunma Tanzim satışlara neden geldik? 14 Şubat 2019 | 307 Okunma  Atatürk, Cumhuriyet ve ekonomi 13 Şubat 2019 | 65 Okunma Siyaset bir meslek değildir 12 Şubat 2019 | 9 Okunma
TÜM YAZILARI