Sosyo-ekonomik sistem işsiz üretiyor

İş-Kur'a kayıtlı işsiz sayısı 3.5 milyona çıktı. Az bile… Çünkü gerçekte son verilere göre, 6 milyon 950 bin kişi fiili işsiz sayısı var. Ekonomik ve siyasi sistem işsiz...

İş-Kur'a kayıtlı işsiz sayısı 3.5 milyona çıktı. Az bile… Çünkü gerçekte son verilere göre, 6 milyon 950 bin kişi fiili işsiz sayısı var. Ekonomik ve siyasi sistem işsiz üretiyor.

İşsizlik, ekonomik istikrar sorunundan daha da ileri, aynı zamanda soysal bir sorundur. Bunun için istihdam politikası özel öneme sahiptir.

Sistem neden işsiz üretmeye başladı ve nasıl çözülür?

1. Üretimde hala yüksek oranda ithal girdi kullanıyoruz. İhracat malında bu oranın daha da yüzde 70'lerde olduğunu, zaman zaman bizzat ihracatçılar söylüyor. İçeride üretilmesi gereken pamuk gibi hammaddeleri iplik gibi ara mallarını ithal ettiğimiz için içeride istihdam yaratamıyor, girdi ithal ettiği ülkelerde istihdam yaratmış oluyoruz.

TÜİK Eylül ayı verilerine göre, bu sene ilk 9 ayda toplam ithalatımız içinde aramalı ve hammadde gibi ithal girdi oranı yüzde 74.8 olmuş. Yatırım malı ve teknoloji ithalatının payı ise çok düşük, yüzde 12.4 olmuş. Yıllardır Türkiye yatırım malı ithal etmiyor. Çünkü yeni yatırım ve yatırım ortamı yoktur. Eğer yatırım yapılsaydı işsizlik bu düzeyde olmazdı.

Ocak Eylül ithalatın yüzde yapısı

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünya iniş dönemine girdi 06 Aralık 2019 | 218 Okunma Ekonomi spekülatif çıkmaza girdi 05 Aralık 2019 | 359 Okunma Asgari ücret masasında işçi yok 04 Aralık 2019 | 79 Okunma Büyüme-yatırımlar ve gelir artışı 03 Aralık 2019 | 151 Okunma Bütçe hakkı 01 Aralık 2019 | 74 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar