Laiklik yorum kaldırmaz

Diyanet İşleri Başkanı'nın Ayasofya konuşması, bir mahkemenin şeriatı kaynak göstererek karar vermesi ve benzer eylemler, laiklik karşıtı eylemler olarak yorumlanıyor. Türkiye de laik devlet kuşatma altında...

Diyanet İşleri Başkanı'nın Ayasofya konuşması, bir mahkemenin şeriatı kaynak göstererek karar vermesi ve benzer eylemler, laiklik karşıtı eylemler olarak yorumlanıyor. Türkiye de laik devlet kuşatma altında mı sorusunu akla getiriyor.

Laik devlet düzeni, demokrasinin altyapısıdır. Şeriata dayanan bir cumhuriyet olmayacağına göre, laiklik aynı zamanda demokrasinin olduğu gibi cumhuriyetin de omurgasıdır. Tarihi bir gerçektir ki, laik devlet anlayışını benimsemeden demokrasiye geçmiş bir ülke yoktur.

Dünyada laik olmayan ülkelerde demokrasi ya yoktur veya zayıftır

Maldivler gibi küçük bazı devletler hariç, laik olmayan 18 devlet var. Freedom House endeksine göre, bu ülkelerin hiç birisi siyasi özgürlükler ve insan haklarında özgür ülke statüsünde değildir. Altısı kısmen özgür, on ikisi özgür olmayan ülke statüsündedir.(AşağıdakiTablo)

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hükümet ekonomiyi yönetemiyor 04 Şubat 2021 | 258 Okunma Faiz zor düzeltir çok kolay bozar! 03 Şubat 2021 | 496 Okunma İktidar kümesteki kazları yoluyor 02 Şubat 2021 | 587 Okunma Cari açık ülkeye kan kaybettirdi!.. 31 Ocak 2021 | 194 Okunma Gıda fiyatlarında iktidarın yanlışları 29 Ocak 2021 | 336 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar