Laiklik yorum kaldırmaz

Diyanet İşleri Başkanı'nın Ayasofya konuşması, bir mahkemenin şeriatı kaynak göstererek karar vermesi ve benzer eylemler, laiklik karşıtı eylemler olarak yorumlanıyor. Türkiye de laik devlet kuşatma altında...

Diyanet İşleri Başkanı'nın Ayasofya konuşması, bir mahkemenin şeriatı kaynak göstererek karar vermesi ve benzer eylemler, laiklik karşıtı eylemler olarak yorumlanıyor. Türkiye de laik devlet kuşatma altında mı sorusunu akla getiriyor.

Laik devlet düzeni, demokrasinin altyapısıdır. Şeriata dayanan bir cumhuriyet olmayacağına göre, laiklik aynı zamanda demokrasinin olduğu gibi cumhuriyetin de omurgasıdır. Tarihi bir gerçektir ki, laik devlet anlayışını benimsemeden demokrasiye geçmiş bir ülke yoktur.

Dünyada laik olmayan ülkelerde demokrasi ya yoktur veya zayıftır

Maldivler gibi küçük bazı devletler hariç, laik olmayan 18 devlet var. Freedom House endeksine göre, bu ülkelerin hiç birisi siyasi özgürlükler ve insan haklarında özgür ülke statüsünde değildir. Altısı kısmen özgür, on ikisi özgür olmayan ülke statüsündedir.(AşağıdakiTablo)

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dış borçlarda temerrüt riski var mı? 14 Ağustos 2020 | 160 Okunma Örtülü faiz fren olur mu? 13 Ağustos 2020 | 350 Okunma Faiz-kur kısır döngüsü 12 Ağustos 2020 | 310 Okunma Umutsuz işsizler ordusu 11 Ağustos 2020 | 83 Okunma Kur artışı vatandaşa nasıl yansıyacak? 09 Ağustos 2020 | 910 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar