Herkes aya, biz ribaya

Eğer Dünyada petrol yerine başka bir enerji kaynağı olsaydı, Araplar daha mutlu olurdu. Petrol sonrası Ortadoğu, Batı ülkelerinin hedef alanı oldu. Petrol paralarını krallar, emirler, şeyhler kendi koltuklarını korumak için kullanıyorlar. İran dahil Arap ülkelerinin karnı doyunca bu defa mezhep savaşlarına başladılar. Batı ve Rusya için gün doğdu.

Yine eğer Arapların petrol parası olmasaydı, faizsiz bankacılık, kar payı gibi hile-i şeriye yapmaya gerek kalmazdı, İslam'a da bu kadar zarar verilmezdi. Petrol gelirlerinin çoğu krallara, emirlere gidiyor. Onlarda paralarını ABD ve Avrupa ülkeleri devlet tahvillerinde, İsviçre bankalarında tutuyor. Kalan bazı dindarlar paralarını faize vermek istemiyor. Bunlar içinde faizsiz bankacılık icat edildi.

Türkiye, faizsiz-katılım bankacılığı konusunda Bank Asya sorununu yaşadı. Kanun teminatı ile kurulmuş ve hükümetler tarafından teşvik görmüş olmasına rağmen  FETÖ darbe girişimi sonrasında hesabı olanlar FETÖ mağdurları olarak ortaya çıktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tek başına faiz çözüm değil 24 Ocak 2021 | 253 Okunma Osmanlı laik olsaydı yinede dağılırmıydı? 22 Ocak 2021 | 412 Okunma Gıda güvenliği ve beslenme... 21 Ocak 2021 | 98 Okunma Yarınlarımızı da bugünden tükettik 20 Ocak 2021 | 132 Okunma Çözüm; erken seçim ve IMF 19 Ocak 2021 | 2.435 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar