Devlet nedir? Ne değildir?

Dünya tarihinde devletin piyasa ekonomisi içindeki yeri ve piyasa ile karşılıklı ilişkileri her zaman farklı tartışma konusu olmuştur. Klasik iktisatçılar devleti zorunlu kötülük olarak tarif...

Dünya tarihinde devletin piyasa ekonomisi içindeki yeri ve piyasa ile karşılıklı ilişkileri her zaman farklı tartışma konusu olmuştur. Klasik iktisatçılar devleti zorunlu kötülük olarak tarif etmişlerdir.

Aslında dünyada, küresel krizlerin ortaya çıkmasının ve bir ülkede iktisadi istikrarın bozulmasının en büyük nedeni, devlet-piyasa dengesinin bozulmasıdır.

 Devlet-piyasa dengesini, toplumun ihtiyaçlarına, ekonomik konjonktüre ve kalkınma modeline uygun olarak tutmak gerekir.

 Yalnızca vergi toplayan ve harcayan bir devlet anlayışı yanlıştır. Hükümetler devlet gücünü kullanarak, kaynak yaratmasını, istihdam yaratmasını ve yaratılan bu kaynakların adil bölüşümünü de sağlayan bir güç olmalıdır.

Türkiye'de devlet-piyasa ilişkisi yanlış anlaşılmıştır.

Denge bozulmuştur. Devleti yeniden yapılandırmak gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaçınılmaz son: IMF 21 Şubat 2019 | 518 Okunma Şanghay bize hiç uymaz (II) 20 Şubat 2019 | 128 Okunma Şanghay bize hiç uymaz (I ) 19 Şubat 2019 | 132 Okunma Bu işsizlik nasıl çözülür? 17 Şubat 2019 | 145 Okunma Mutlu toplumdan mutsuz insanlara 15 Şubat 2019 | 125 Okunma
TÜM YAZILARI