Demokrasi, Türkiye'nin 'sarı öküzü' idi

Basında yer alan haberlere göre; geçen hafta NATO Parlamenterler Asamblesi (NATO PA) Güvenliğin Sivil Boyutu Komisyonu'nda kabul edilen raporda Türkiye'nin "Siyasi haklar ve sivil özgürlükler" konusunda NATO üyeleri içerisinde...

Basında yer alan haberlere göre; geçen hafta NATO Parlamenterler Asamblesi (NATO PA) Güvenliğin Sivil Boyutu Komisyonu'nda kabul edilen raporda Türkiye'nin "Siyasi haklar ve sivil özgürlükler" konusunda NATO üyeleri içerisinde "özgür olmayan" tek ülke olduğunu açıkladı.

Bu tespit ABD merkezli insan hakları kuruluşu olan Freedom House, (Dünya Özgürlükler evi) 2018 raporuna dayandırılarak yapıldı.

1- NATO neden böyle bir tespit yaptı?

NATO'nun önemli temel noktalarından birisi demokrasidir. Kuruluş belgesinde "NATO üyesi ülkeler bireysel özgürlük, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerine bağlı eşi bulunmayan bir değerler topluluğu oluştururlar" diyor.

NATO 1949 yılında kurulmuş, Türkiye de 1952 yılında Demokrat Parti -Menderes- döneminde Yunanistan'la yanı yıl NATO'ya girmiştir. Türkiye'nin imzaladığı anlaşmadan sapmalar olduğunda NATO'nun bu tespiti yapması doğaldır.

2- Bu tespit ne kadar gerçektir?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tek başına faiz çözüm değil 24 Ocak 2021 | 269 Okunma Osmanlı laik olsaydı yinede dağılırmıydı? 22 Ocak 2021 | 458 Okunma Gıda güvenliği ve beslenme... 21 Ocak 2021 | 98 Okunma Yarınlarımızı da bugünden tükettik 20 Ocak 2021 | 132 Okunma Çözüm; erken seçim ve IMF 19 Ocak 2021 | 2.436 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar