Demokrasi olmadan kalkınma olmuyor

Yukarıdaki başlığa ilk tepki, Çin örneği olacaktır. Çin'de demokrasi yok fakat büyüme oranları yüksektir. Ancak büyüme tek başına kalkınmayı göstermez.

Halkın refah seviyesini kalkınma gösterir. Uluslar arası standartlara göre de, Çin gelişmiş ülke değildir.

Küresel süreç Çin'in büyümesine destek verdi, fakat bu desteğin  kendi halkından çok gelişmiş ülkelere yararı oldu. Dünyada büyük üretim şirketleri Çin ucuz emeğini kullandı, Çin'in döviz rezervlerini de ABD kullanıyor.

Güney Kore kalkınmasını 1980'lere kadar kısmen tamamlamıştı.

Kalkınma gelişmekte olan ülkelerde, insan refahı için öncelikli bir sorundur.  Ekonomik kalkınma (iktisadi gelişme) de; gayrisafi yurtiçi hasılasındaki büyüme ile büyüme yanında sosyal ve kültürel değerlerin ve yaşam kalitesinin artmasıdır.

Kalkınma, halkın değer yargıları, dünya görüşü ile tüketim ve davranış kalıplarındaki değişmeleri içerecek biçimde toplumsal ve...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Osmanlı laik olsaydı yinede dağılırmıydı? 22 Ocak 2021 | 294 Okunma Gıda güvenliği ve beslenme... 21 Ocak 2021 | 97 Okunma Yarınlarımızı da bugünden tükettik 20 Ocak 2021 | 129 Okunma Çözüm; erken seçim ve IMF 19 Ocak 2021 | 2.432 Okunma Cari açık veren ülkeler fakirleşti 17 Ocak 2021 | 117 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar