Bu bütçelerle buraya kadar

2001 yılı krizinde , İMF  ile stand -by düzenlemesi yapıldı. Bu stand-by gereği üç yıllık ''Güçlü Ekonomiye Geçiş  Programı'' hazırlandı...

Bu programda  ''Kamu finansman dengesini bir daha bozulmayacak bir biçimde güçlendirmeyi'' ve aynı zamanda ''Kamuda kaynak tahsisi sürecinde şeffaflık ve hesap verilebilirliğin sağlanması, rasyonel olmayan müdahalelerin bir daha geri dönüş olmayacak şekilde önlenmesi, iyi yönetişimin ve yolsuzlukla mücadelenin güçlendirilmesi'' hedef alınmıştı. 

Bütçede gelir-gider dengesi sağlandı. Adına mali disiplin denildi. Kamuda şeffaflık ve kaynakların etkin kullanılması ise kulak ardı edildi.

Gerçekten de Son on beş yıldır  bütçe politikası uygulanmıyor. Yalnızca bütçe açığının düşürülmesi  ''mali disiplin'' olarak lanse ediliyor.

Gerçekte  bütçede  gelir- gideri eşitlemek , bir sınıra kadar önemli değildir. Özel sektörden bir örnek vereyim. Bir şirket satışları ile elde ettiği gelirin bir kısmını şatafat için harcıyor. Yeterli ve gerekli yatırımları yapmıyor. Teknoloji geliştirmiyor. Ancak gelir- gider açığı da vermiyor. Böyle bir işletmede Zamanla yatırım yapılmadığı için , kaynaklar etkin kullanılmadığı için, işletmenin  verimi düşecek , üretim daralacak ve firma iflas edecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Osmanlıyı eğitim anlayışı geri bıraktı 23 Temmuz 2019 | 256 Okunma Ekonomide daralma kısır döngüsü oluştu 21 Temmuz 2019 | 294 Okunma Devletin kurumsal önemi 19 Temmuz 2019 | 67 Okunma Ekonomik istikrarı bozan bütçe 18 Temmuz 2019 | 308 Okunma İşsizlik analizi 17 Temmuz 2019 | 99 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar