Artık ekonomiye odaklanmalıyız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık seçimleri, bir başkan seçmenin ötesinde Türkiye için toplumsal mesajlar içermektedir.

Türkiye nüfusunun beşte biri İstanbul'dadır. Türkiye'nin bir bileşimi olduğu için, İstanbul sonuçları tüm diğer şehirleri de etkilemektedir.

Türkiye de siyasi dönüşüm her zaman İstanbul'dan başlamıştır. ANAP ve AKP için de böyle olmuştu.

İstanbullular,  siyasette, hukukta bozulan dengelere karşı tepki vermiş ve türban mağdurlarında olduğu gibi şimdi de siyasi haksızlık mağduru Ekrem İmamoğlu'nu korumuştur.

Sonuçlar ekonomik sorunları çözmez ve fakat hafifletir.

1. Her şeyde bir hayır vardır. Ekonomik istikrar için önce siyasi istikrar olmalıdır. 31 Mart seçiminin YSK tarafından yenilenmesi ekonomide belirsizliği artırmış ve  aynı zamanda bundan sonraki siyasi risklerin azalmasına neden olmuştur. Çünkü onbin küsur fark her zaman iktidar partisi tarafından marjinal olarak görülecekti, Ekrem İmamoğlu için marjinal başkan denilecekti. Siyasi iktidar halkın bu günkü mesajını göremeyecekti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Osmanlıyı eğitim anlayışı geri bıraktı 23 Temmuz 2019 | 200 Okunma Ekonomide daralma kısır döngüsü oluştu 21 Temmuz 2019 | 294 Okunma Devletin kurumsal önemi 19 Temmuz 2019 | 67 Okunma Ekonomik istikrarı bozan bütçe 18 Temmuz 2019 | 308 Okunma İşsizlik analizi 17 Temmuz 2019 | 99 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar