Artık ekonomiye odaklanmalıyız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık seçimleri, bir başkan seçmenin ötesinde Türkiye için toplumsal mesajlar içermektedir.

Türkiye nüfusunun beşte biri İstanbul'dadır. Türkiye'nin bir bileşimi olduğu için, İstanbul sonuçları tüm diğer şehirleri de etkilemektedir.

Türkiye de siyasi dönüşüm her zaman İstanbul'dan başlamıştır. ANAP ve AKP için de böyle olmuştu.

İstanbullular,  siyasette, hukukta bozulan dengelere karşı tepki vermiş ve türban mağdurlarında olduğu gibi şimdi de siyasi haksızlık mağduru Ekrem İmamoğlu'nu korumuştur.

Sonuçlar ekonomik sorunları çözmez ve fakat hafifletir.

1. Her şeyde bir hayır vardır. Ekonomik istikrar için önce siyasi istikrar olmalıdır. 31 Mart seçiminin YSK tarafından yenilenmesi ekonomide belirsizliği artırmış ve  aynı zamanda bundan sonraki siyasi risklerin azalmasına neden olmuştur. Çünkü onbin küsur fark her zaman iktidar partisi tarafından marjinal olarak görülecekti, Ekrem İmamoğlu için marjinal başkan denilecekti. Siyasi iktidar halkın bu günkü mesajını göremeyecekti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Talep artışı yatırımı uyarmıyor 03 Haziran 2020 | 28 Okunma Büyüme Analizi (2) 02 Haziran 2020 | 291 Okunma İlk çeyrek büyüme analizi 31 Mayıs 2020 | 599 Okunma Yeni bir dünya 29 Mayıs 2020 | 184 Okunma Yabancı sermaye neden çıkıyor? 28 Mayıs 2020 | 1.607 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar