ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Vergi bilinci

Maliye Bakanlığı vergi borcu olanları ''Vergi Yüzsüzleri'' olarak açıkladı .

Esfender Korkmaz
Esfender Korkmaz Yeniçağ Gazetesi
14 Eylül 2017 | 36

Maliye Bakanlığı vergi borcu olanları ''Vergi Yüzsüzleri'' olarak açıkladı. Maliye Bakanı da sayıları 1 milyona ulaşan mükellefte "düz oranlı KDV sistemi"ne geçileceğini açıkladı. Bu düzenleme hasılatı belirli bir düzeyin altında olan mükellefler, ister eski sisteme göre vergi ödeyecek, isterse de belgelendirme külfetine girmeden hasılattan yüzde 10 ödeme yapacak. Bu iki sistem arasında tercih yapacak.

Vergi yüzsüzlerini açıklamak, vergi konusunda bir baskı yaratabilir. Ancak aynı zamanda devletin zafiyetini de gösterir. Zira vergiler ve diğer kamu alacakları, öncelikli alacaklardır... Ayrıca şirket ortakları mal varlıklarıyla da sorumludur.

Kaldı ki siyasi iktidar her sene vergi affı çıkarıyor. Vergisini zamanında ödeyene karşı da haksız rekabet oluşuyor ve bu defa aftan yararlanırım diye bazı mükellefler vergi ödemiyor.

Dahası devletin yüzsüz açıklaması, vergi ödemeyi daha da zorlaştırır. Bu defa açıklanan isimlerin iş yapma kapasiteleri de düşer. Vergi ödemeleri daha da zorlaşır.

Bizde gün geçmiyor ki bir vergi değişikliği olmasın... Maliye literatüründe bir söz var; ''Eski vergi iyidir''. Zira başta karşı da olsalar, mükellefler zaman içinde vergiyi öğreniyor. Alışıyor. Vergiye karşı direnç azalıyor. Bunun için vergi sitemi ile her gün oynamak yanlıştır.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER