Türk siyasetinde ikinci ekose levrek hoşluğu

HÜRRİYET Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’ın köşesinde okudum. 30 Ağustos töreni sırasında, Külliye’nin Sosyal Hizmetler Müdürü Seyit Başkonak “Yine sürprizlerimiz var” diyerek...

HÜRRİYET Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’ın köşesinde okudum.

30 Ağustos töreni sırasında, Külliye’nin Sosyal Hizmetler Müdürü Seyit Başkonak “Yine sürprizlerimiz var” diyerek mönüdeki yenilikleri anlatmış.

Mönüdeki bir yemek dikkatimi çekti.

“Susamlı levrek simidi...”

İlk defa işitiyorum. Herhalde şefin spesiyalitesi.

Bu olay bana 1973 yılında Türk siyasetinin en çok konuşulan konularından biri olan “ekose etekli levrek” olayını hatırlattı.Olayı Doğan Hızlan’ın 1 Eylül 2007 günü Hürriyet’te yayınlanan yazısından aktarıyorum:

“Eski Dışişleri Bakanı Çağlayangil, her yıl yaz ayında Yalova’daki çiftliğinde yabancı büyükelçilere bir davet veriyor.

1973 yazında verdiği davete, Günaydın’da yazmak üzere Hasan Cemal gönderiliyor. Ne var ki, içeriye gazeteci kabul edilmiyor. Hasan Cemal, Cemal Paşa’nın torunu olarak içeri sızıyor.

Dolaşırken karşısına emekli büyükelçi Oğuz Gökmen çıkıyor, ona mönüde yer alan ‘ekose etekli levrek’in anlamını soruyor.

Oğuz Gökmen de ona açıklamada bulunuyor: ‘Her yıl listede bir şirinlik yapılır, İngiltere Büyükelçisi İskoç asıllı olduğundan, ona bir şıklık, şirinlik olsun diye böyle yazılmış.’

Oğuz Gökmen’le Hasan Cemal konuşurken, büyükelçiyi uyarıyor Çağlayangil. ‘Bu adamlara konuşursan altından bir şey çıkar’ diye.”

Ertesi gün Günaydın’ın birinci sayfası bu habere ayrılmıştı...

Ekose etekli levrek yıllarca konuşuldu. Tabii susamlı levrek simidi daha yerli ve milli bir isim.

Ekose etekli levrek o d&ou...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Metin Akpınar'a bu defa Erbakan Hoca'yı sordum 24 Ocak 2021 | 3.218 Okunma Pop tarihinin 'yaradılış' hikâyesi bu vadide yazıldı 23 Ocak 2021 | 338 Okunma Lady Gaga milli marşı söylerken ben o günkü soruyu hatırladım 22 Ocak 2021 | 566 Okunma Demirel'in yıllar sonra 'yanlış oldu' dediği cümle 21 Ocak 2021 | 2.412 Okunma Ocak sonuna kadar 'Dry kalmak' için dört adımlık bir rehber 20 Ocak 2021 | 206 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar