Omerta rahipleri ve 8 mezarın büyük sırrı

MARTIN Ridge emeklilik hayatını huzur içinde yaşayan emekli bir dedektifti. Çalışma hayatı An Garda Siochana’da (İrlanda Polis Gücü) geçmişti. Görevi IRA (İrlanda Kurtuluş Ordusu) militanlarının...

MARTIN Ridge emeklilik hayatını huzur içinde yaşayan emekli bir dedektifti.

Çalışma hayatı An Garda Siochana’da (İrlanda Polis Gücü) geçmişti. Görevi IRA (İrlanda Kurtuluş Ordusu) militanlarının terör eylemlerini ve bombalarını ortaya çıkarmaktı.

Emekli olmadan önce çalıştığı polis teşkilatına gelen bir mektup hayatının geri kalan kısmını altüst edeceği güne kadar böyle huzurlu ama monoton günleri yaşıyordu. Oysa bu mektup sadece onun hayatını değil, bütün Katolik dünyasının hayatını altüst edecekti.BİR RAHİPTEN NOEL GÜNÜ GELEN ŞANTAJ MEKTUBU
Mektup, İrlanda Polis Gücü’nün yerel bürosuna 1997 yılının Noel günü geldi.

Eugene Green adlı yerel rahip bir adamın kendisine şantaj yaptığını bildiriyordu.

Noel zamanıydı ve polisin imkânları sınırlıydı. Polis teşkilatının yerel yetkilisi, bu işi araştırmasını emekli dedektif Martin Ridge’den istedi.

Emekliliğinin ortasında kendisinden böyle bir görev istenmesi, Martin Ridge’in hem monoton günlerine renk katacaktı, doğrusu hem de gururunu okşamıştı.

Noel’den iki gün sonra kendi kullandığı arabasıyla Donegal kasabasına doğru yola çıktı. Bu yolculuğun onu bir tür seri katilin izine götürdüğünü aklından bile geçirmiyordu.


KÖY MEZARLIĞINDA YATAN SEKİZ KİŞİNİN KAYITLARI
Donegal, İrlanda’nın Atlantik sahilinin kuzeybatısında 160 bin kişinin yaşadığı küçük bir şehirdi. Taasuba varan inancı ile kuvvetli bir Katolik nüfusuna sahipti. Dolayısıyla da İrlanda’da kilisenin en kuvvetli olduğu yerlerden biriydi.

Martin Ridge önce mektubu gönderen rahibi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Metin Akpınar'a bu defa Erbakan Hoca'yı sordum 24 Ocak 2021 | 3.218 Okunma Pop tarihinin 'yaradılış' hikâyesi bu vadide yazıldı 23 Ocak 2021 | 338 Okunma Lady Gaga milli marşı söylerken ben o günkü soruyu hatırladım 22 Ocak 2021 | 566 Okunma Demirel'in yıllar sonra 'yanlış oldu' dediği cümle 21 Ocak 2021 | 2.412 Okunma Ocak sonuna kadar 'Dry kalmak' için dört adımlık bir rehber 20 Ocak 2021 | 206 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar