Beşar Esad: Bu soruyu bana değil karıma sorun!

Suriye’de iç savaşın başlamasından 90 gün önce Şam’da Başkanlık Sarayı’nda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la yaptığımız özel sohbetin resmi bölümüne...

Suriye’de iç savaşın başlamasından 90 gün önce Şam’da Başkanlık Sarayı’nda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la yaptığımız özel sohbetin resmi bölümüne geçiyorum.

Evet Suriye’de iç savaşın başlamasından, yani sınırımızın eli silahlı Cihadcıların Peşaverine dönüşmesinden sadece 3 ay önce;  Esad’ın, İslam, laiklik, başörtüsü ve terörle ilgili sözlerini aktaracağım.

Biraz uzun bir yazı olacak ama, madem barışma sürecine girdik, barışacağımız insanı daha iyi tanıyalım.

İslam dünyasında gerçekten muhafazakarlık artıyor mu?
(*) Sayın Başkan, Müslüman toplumların daha fazla muhafazakâr hale geldiği söyleniyor. İslam’ın gelişimini nasıl görüyorsunuz?
“İslam dünyasında da bu tür tartışmalar sürüyor. Herkes daha kapalı bir toplum olmaktan korkuyor. İslami uygulamalar açık olmalı. Her dinde olması gerektiği gibi, İslam da açık olmalı. Bu uygulamalarla alakalı bir konu. Buradaki problem, daha fazla umutsuzluk olduğu zaman, daha fazla izole edilmiş hissetmenizden kaynaklanıyor. İzole edildiğinizi düşündüğünüz zaman dinin gerçek amacından çıkıyorsunuz. Bizim ülkelerimizde de durum bu.”

Laik toplumlar olarak bize düşen görev var
(*) Yani siz de muhafazakârlığın arttığını düşünüyorsunuz?
“Son 10 yılda birçok İslam toplumunda aşırılığın güçlendiğini düşünüyorum. Bu konuda çok kararlı olmalıyız ve bir Müslüman olarak vazifemiz aşırılıkla mücadele etmektir. Laik toplumlar olarak ılımlı Müslüman kesime sahibiz. Tüm İslam ülkelerinde bu çeşitlilik yok. Bu çeşitliliği bir arada bulunduran ülkeler, aşırılığın daha da yayılmaması için mücadele etmeli. Dinimizin özüne gitmeliyiz. Dinimizin özünde açıklık var çünkü. Diğer dinleri kabul etmeli, onlarla birlikte yaşamalı, çatışmadan kaçınmalı, öldürmemeli, dinin bütün kurallarını sadece kendimizin bildiğini düşünmemeliyiz.”

Laik Başkan olarak başörtülülerin artmasını mı azalmasını mı istersiniz
(*) Bir laik Müslüman Başkan olarak, ülkenizde başörtülülerin sayısının artmasını mı, azalmasını mı arzu edersiniz?
“Bahsettiğiniz detaylara girmek istemiyorum ama herkesin istediği şekilde yaşama hakkı vardır. Bu bir haktır. Ancak bir kişi diğerini kabul etmediği zaman problem ortaya çıkıyor. Bahsettiğiniz çeşitlilik Suriye’de de var. Çok farklı hayatlar sürdüren kesimler var. Ancak kimse kimseye karışmıyor. Belki birbirlerinin yaşam tarzlarını sevmiyorlar ama sonuçta birbirlerine saygı duyuyorlar. “

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğru söyle Ethem parayı sen mi verdin? 28 Eylül 2022 | 58 Okunma Dün akşam bu fotoğraf üzünden yemediğim küfür kalmadı 27 Eylül 2022 | 3.324 Okunma Altılı Masadan beşli masaya: Mursi'nin canı Mensa'nınkinden daha mı kıymetli 26 Eylül 2022 | 99 Okunma Perinçek'in lüks mandarin masasına oturacak 60 iş insanı kimler olacak 25 Eylül 2022 | 18 Okunma Gülşen ortaya çıkardı: İmam Hatip Lisesine gidenlerin oranı 28 Şubat öncesinin altına düştü 23 Eylül 2022 | 3.607 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar