Ben yapay zeka dinlerken Cumhurbaşkanı ne diyordu

23 Ekim 2018 günü Google’ın Londra merkezinde “AI”, yani “yapay zekâ”nın bugün geldiği noktayı konuşurken, telefonuma durmadan WhatsApp mesajları yağıyordu.Çünkü tam o saatte...

23 Ekim 2018 günü Google’ın Londra merkezinde “AI”, yani “yapay zekâ”nın bugün geldiği noktayı konuşurken, telefonuma durmadan WhatsApp mesajları yağıyordu.

Çünkü tam o saatte, bütün dünya Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kilitlenmişti.

O da Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda işlenen vahşi cinayetin en ince ayrıntılarını anlatıyordu.

WhatsApp’tan gelen cümlelerin hemen hepsi bu olay hakkında bildiğim şeylerdi.

Ancak bu konuşmanın bir bölümü vardı ki...

İşte onu kaydettim.

Ve bugün yazıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak, bu olayın neden böylesine sıkı bir takipçisi olduğumuzu kelimesi kelimesine şu cümlelerle anlatıyordu:

“Diğer taraftan Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan vatandaşı sıfatı yanında dünya çapında tanınan bir gazeteci olması bu konuda bize uluslararası bir sorumluluk da yüklüyor. Türkiye kendi egemenlik hakları yanında uluslararası toplum adına insanlığın ortak vicdanının temsilcisi olarak da bu meselenin takipçisidir.”

İşte bu cümleler telefonuma düştüğü an, bana “yapay zekâ”yı anlatan uzmanı bir an için unuttum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ocak sonuna kadar 'Dry kalmak' için dört adımlık bir rehber 20 Ocak 2021 | 197 Okunma Arsenal forması ile atılan son iki mesaj 19 Ocak 2021 | 1.117 Okunma 12 boş tabut ve avluda faili meçhul bir ceset 17 Ocak 2021 | 770 Okunma Fikri Bey kardeşim bu kareye bir de sen bak 16 Ocak 2021 | 2.232 Okunma Bir selfie fotoğrafı ve üç gün önce atılan bir tweet 15 Ocak 2021 | 1.390 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar