Ertuğrul Özkök
Ertuğrul Özkök Hürriyet

2017 dünyayı gezme rehberim

01 Ocak 2017 | 895

Zor bir yılı geride bıraktık. Sıkıntıdan kaçmanın en iyi yollarından biri de seyahat etmek. 2016’da vakit buldukça bunu yaptım. Önümüzdeki yıl da gitmeyi istediğim birçok yer var. Etiyopya’daki dünyanın en büyük inanç merkezlerlerinden Meksika’daki ‘Ölüler Bayramı’na, Galapagos Adaları’ndan Urla’daki Enginar Festivali’ne... Eminim ki bunlardan biri içinizdeki yaşam sevincini tazeleyecek, dünyanıza farklı pencereler açacak, bambaşka bir gözle hayata bakmanızı sağlayacak. İşte benim 2017 favori rotalarım...
2017 dünyayı gezme rehberim‘DIA DE: MUERTOS’ (ÖLÜLER GÜNÜ): MEKSİKA
“Ölüler yaşıyor...” Son James Bond filmi ‘Spectre’ bu yazı ve kurukafa veya iskelet elbisesi giymiş ‘Killing’ kıyafetli insanların geçit töreni ile başlıyor.
O gün Meksika’da ‘Ölüler Bayramı’ günüdür. Herhalde dünyanın en ilginç bayramlarından biri olan ‘Dia de Muertos’ 1980’li yıllarda Malcolm Lowry’nin ‘Under the Volcano’ (Yanardağın Altında) romanını okuduğumda öğrenmiştim. Roman, alkolik bir İngiliz konsolosunun Meksika’nın Cuernavaca şehrinde bir Ölüler Bayramı günü yaşadıklarını anlatıyordu.
Bu yıl hedefim bu bayram gününde Meksika’nın bir şehrinde olmak.

Devamını Oku