Hem camlarımızı kırdılar hem çocuklarımızı dövdüler

Star Gazetesi Yazarı Ersoy Dede'nin bugünkü (18.08.2022)''Hem camlarımızı kırdılar hem çocuklarımızı dövdüler'' başlıklı yazısı.

Yılmaz Erdoğan imzalı Aydınlıkevler'i ancak izleyebildim. Seneler sonra tiyatro sahnesine dönen Demet Akbağ'ın muazzam oyunculuğu. Salih Bademci, Burak Dakak, Sinem Ünsal ve elbette Caner Alkaya'nın muhteşem performansı. Epeydir ilk kez böyle güzel bir oyun izledim. Hikaye 1975 Ankara'sında geçiyor. Ambargo yılları. ABD yüzünden yaşanan sefalet ve yokluk. Bu şartlarda yaşam savaşı veren bir babaanne ve okutmaya çalıştığı torunu. İşte tam o günlerde Amerikalılar, mahallelerine bir golf kulübü kuruyor. Gecekondularla kulübün arasına da duvar çekiyorlar. O duvarı aşan golf topları gelip mahallelinin camlarını kırıyor. Bir, üç, beş derken gençler toplanıp, 'neler oluyor o duvarın arkasında' diye bakmaya gidiyorlar. Ve orada feci hâlde dayak yiyorlar. İşte hem camları kırılan hem de torunu dövülen Zühre Nine, eline baltasını alıp ABD'ye savaş açıyor. ''Neden yapıyorsun bunu?'' diye soranlara da şu cevabı veriyor; ''Hem camlarımızı kırdılar hem de çocuklarımızı dövdüler''.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rusya'nın referandum ısrarı ve muhtemel sonuçları 24 Eylül 2022 | 358 Okunma HDP'ye bakanlık verilebilir mi verilemez mi? 22 Eylül 2022 | 358 Okunma Millet İttifakı'nda ‘Çatı Aday' değil ‘Çatal Aday' formülü 17 Eylül 2022 | 518 Okunma Türkiye'nin muhtemel Şangay İş Birliği üyeliği NATO üyeliği ile bağdaşır mı? 15 Eylül 2022 | 491 Okunma ‘Millet İttifakı'nda ismi ilan edilmiş tek aday Kılıçdaroğlu 10 Eylül 2022 | 353 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar