Başörtüsü özgürlüğü anayasa ile güvence altına alınır ama nasıl?

Star Gazetesi Yazarı Ersoy Dede'nin bugünkü (06.10.2022)''Başörtüsü özgürlüğü anayasa ile güvence altına alınır ama nasıl?'' başlıklı yazısı.

CHP'nin başörtüsü ve kılık kıyafet konusunda yasal güvence sağlayan kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunmasının ardından ortalık hareketlendi. Kılıçdaroğlu'nun bu ön almaya ilişkin hamlesine Cumhurbaşkanı Erdoğan hodri meydan dedi. Gelin ''Anayasa'yı değiştirelim o halde'' diye cevap verdi.

CHP'nin bu çıkışını ve Cumhurbaşkanı'nın çağrısını; Demokrasi ve Birlik Derneği'nin (DEMBİR-DER) Genel Başkan Yardımcısı, hukukçu Ebubekir Elmalı'yla birlikte takip ettik. Sıcağı sıcağına değerlendirmesini istedim. Elmalı'nın bu konudaki tespiti net; ''...Başörtüsü özgürlüğü anayasa ile güvence altına alınabilir. Ama nasıl?

Ebubekir Elmalı'nın altını çizdiği iki temel nokta var. İlki evet bu bir yasal düzenlemeyle değil bir anayasa değişikliğiyle mümkündür, doğru. Fakat ikinci ve asıl önemli olanı, anayasada bir maddede yapılacak değişiklik, ihtiyaca cevap vermeyecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu'nun adaylığı Davutoğlu'nun partisinde kriz çıkardı 15 Ekim 2022 | 984 Okunma Davutoğlu grup sözü aldı, Akşener kabine pazarlığı yapıyor 13 Ekim 2022 | 2.094 Okunma Yeşil Gemi ile denizcilik alanında bir üst lige çıkıyoruz 08 Ekim 2022 | 212 Okunma Başörtüsü özgürlüğü anayasa ile güvence altına alınır ama nasıl? 06 Ekim 2022 | 220 Okunma CHP, PKK'yı açıklama yapmaya zorladı! 01 Ekim 2022 | 1.319 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar