Top artık ‘muhalefette’...

Titanik batarken muhalefettekilerin “kamara kavgası” yapma lüksleri yoktur... Türkiye’nin bugün içine sürüklendiği noktada artık muhalefetin, “asgari müştereklerde” birleşmesi gerekir.

AKP iktidarı döneminde demokrasiden ekonomiye, eğitimden dış ilişkiler politikasına geldiğimiz yer ortada: Ekonomik bunalımdan basın özgürlüğüne kadar ülke en gerilere, “azgelişmiş antidemokratik ülkeler grubunun içine düşmüş bulunuyor”.

İktidar bir taraftan “aynı gemideyiz” derken öte yandan Titanik’i kurtarmak yerine kendi “kurtarma sandallarından” başka bir şey düşünmüyor. Demokrasi için, ekonomi için, eğitim için, dış politika için alınması gereken önlemler biliniyor ama kesinlikle uygulanmıyor.

Baskı rejimi, kutuplaştırmalar ve ötekileştirmeler “çıta daha da yükseltilerek sürdürülüyor”.

Tek adam rejiminin Türkiye’yi soktuğu bataklıktan kurtarmak için hiçbir çaba gösterilmiyor. İktidarın “asgari müşterekler” konusunda bir yuvarlak masa oluşturup muhalefetle müzakere etmek gibi bir niyeti bulunmuyor, uygulamalar aksi yönde yürütülüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan da ‘istikametimiz Avrupa’ diyor ama… 19 Ocak 2021 | 237 Okunma Top artık ‘muhalefette’... 12 Ocak 2021 | 302 Okunma Birey, toplum, devlet bütünlüğü mü, kavgası mı? 05 Ocak 2021 | 143 Okunma Ali Yücel’den Yerlikaya’ya dünkü ve bugünkü Türkiye 29 Aralık 2020 | 369 Okunma AKP (ve Erdoğan) ABD’yi gözden çıkarabilecek mi? 22 Aralık 2020 | 577 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar