Kıbrıs’ta Erdoğan ve Erbakan’ın farkları

Erdoğan ve Erbakan’ın hem Kıbrıs sorununa hem de Rauf Denktaş’a bakış açılarında çok büyük farklar vardır. Erbakan, Kıbrıs sorununa (ve Denktaş’a) anti Amerikan kimliği doğrultusunda bakmıştır. Özel olarak da Denktaş’a hayranlık duyardı...

Erdoğan ve Erbakan’ın hem Kıbrıs sorununa hem de Rauf Denktaş’a bakış açılarında çok büyük farklar vardır. Erbakan, Kıbrıs sorununa (ve Denktaş’a) anti Amerikan kimliği doğrultusunda bakmıştır. Özel olarak da Denktaş’a hayranlık duyardı, ben bunun bire bir şahidi oldum.

20 Temmuz 1996’da Erbakan “Refahyol” koalisyonunda başbakan iken yaşadım: yeni başbakan olmuş, 20 Temmuz Barış Harekâtı kutlamalarına birkaç gün vardı. İşi başından aşkındı, buna rağmen Denktaş’ın 20 Temmuz kutlamalarına davetini kabul ederek Lefkoşa’ya gitti, Denktaş’la kutlamaları birlikte izlediler. Oradan Dome Hotel’e, Denktaş’ın yemeğine birlikte geldiler, ben de onlarla beraberdim.

Denktaş’a olan takdir ve sevgisini bizzat yaşadım. Ne de olsa, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nı, başbakan Bülent Ecevit ile birlikte başarmışlardı.

Erdoğan, 2002’de AKP’nin seçimleri kazanmasından sonra 2003’te başbakan olarak Kıbrıs konusunda ilk açıklamasını yapmıştı: “Bu iş Rauf Denktaş’la yürümüyor, 40 yıllık Kıbrıs politikamız değişecek.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan’ın ‘Avrupa çıkışı’nın arkası 01 Aralık 2020 | 332 Okunma Ulusal çıkar, kamu yararı, cemaatler ve ‘şirketler’ 24 Kasım 2020 | 220 Okunma Yaşadıklarımız, ‘dinci-Batıcıişbirliğinin’ sonuçlarıdır 17 Kasım 2020 | 137 Okunma Biden ve Trump’ın Türkiye için ortak yönleri 10 Kasım 2020 | 149 Okunma Erdoğan’ın Avrupa’yla kavgasının nedenleri 03 Kasım 2020 | 707 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar