Kıbrıs’ta Erdoğan ve Erbakan’ın farkları

Erdoğan ve Erbakan’ın hem Kıbrıs sorununa hem de Rauf Denktaş’a bakış açılarında çok büyük farklar vardır. Erbakan, Kıbrıs sorununa (ve Denktaş’a) anti Amerikan kimliği doğrultusunda bakmıştır. Özel olarak da Denktaş’a hayranlık duyardı...

Erdoğan ve Erbakan’ın hem Kıbrıs sorununa hem de Rauf Denktaş’a bakış açılarında çok büyük farklar vardır. Erbakan, Kıbrıs sorununa (ve Denktaş’a) anti Amerikan kimliği doğrultusunda bakmıştır. Özel olarak da Denktaş’a hayranlık duyardı, ben bunun bire bir şahidi oldum.

20 Temmuz 1996’da Erbakan “Refahyol” koalisyonunda başbakan iken yaşadım: yeni başbakan olmuş, 20 Temmuz Barış Harekâtı kutlamalarına birkaç gün vardı. İşi başından aşkındı, buna rağmen Denktaş’ın 20 Temmuz kutlamalarına davetini kabul ederek Lefkoşa’ya gitti, Denktaş’la kutlamaları birlikte izlediler. Oradan Dome Hotel’e, Denktaş’ın yemeğine birlikte geldiler, ben de onlarla beraberdim.

Denktaş’a olan takdir ve sevgisini bizzat yaşadım. Ne de olsa, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nı, başbakan Bülent Ecevit ile birlikte başarmışlardı.

Erdoğan, 2002’de AKP’nin seçimleri kazanmasından sonra 2003’te başbakan olarak Kıbrıs konusunda ilk açıklamasını yapmıştı: “Bu iş Rauf Denktaş’la yürümüyor, 40 yıllık Kıbrıs politikamız değişecek.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yerel yönetimler, demokrasi ve şeffaflık 06 Nisan 2021 | 109 Okunma İstanbul’un üç yüzü: İstanbul Sözleşmesi, İstanbul Kanalı ve İstanbul seçimleri 30 Mart 2021 | 287 Okunma ‘Yazamadıklarımı Şimdi Yazdım…’ 23 Mart 2021 | 438 Okunma Yoksa Papa kutsamaya mı geldi? 16 Mart 2021 | 171 Okunma Çözüm, demokratik sivil toplumsal örgütlenmelerde... 09 Mart 2021 | 66 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar