İstanbul Kanalı iktidarın güvencesi mi?

Zarar görecekleri ve yarar sağlayacakları düşünürsek yanıtını da kolayca buluruz...

Kanal İstanbul, Montreux Boğazlar Sözleşmesi’ni sulandırmaya yönelik kapıları aralayacak ve Türkiye sahip olduğu imtiyazlı konumunu kaybedebilecek. ABD yararına, Rusya aleyhine yeni gelişmelere ortam hazırlıyor.

ABD, özellikle Biden, sonrasında Yunanistan ile Doğu Akdeniz’de ve Ege’de işbirliğini, Türkiye aleyhine derinleştirme yolunu seçti, askeri üsleri ile Yunanistan’a yerleşiyor.

Washington adeta hem NATO içinde hem de Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın yanında yer alacağını uygulamaları ve diplomatik tutumu ile göstermeye başladı. Dedeağaç merkezli, çok geniş kapsamlı askeri manevralar adeta Ankara’ya gözdağı verir nitelikte.

Yunanistan, Trump döneminde başlayan, Ankara’nın bölgedeki yanlış politikalarını fırsat bilerek Ege ve Doğu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Ulusal yarar’ yerine, neden ‘ulusal zarar’ politikası? 20 Nisan 2021 | 76 Okunma ‘Amirallerin beş çayı’ değil, sorun Montrö 13 Nisan 2021 | 170 Okunma Yerel yönetimler, demokrasi ve şeffaflık 06 Nisan 2021 | 115 Okunma İstanbul’un üç yüzü: İstanbul Sözleşmesi, İstanbul Kanalı ve İstanbul seçimleri 30 Mart 2021 | 296 Okunma ‘Yazamadıklarımı Şimdi Yazdım…’ 23 Mart 2021 | 447 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar