İstanbul Kanalı iktidarın güvencesi mi?

Zarar görecekleri ve yarar sağlayacakları düşünürsek yanıtını da kolayca buluruz...

Kanal İstanbul, Montreux Boğazlar Sözleşmesi’ni sulandırmaya yönelik kapıları aralayacak ve Türkiye sahip olduğu imtiyazlı konumunu kaybedebilecek. ABD yararına, Rusya aleyhine yeni gelişmelere ortam hazırlıyor.

ABD, özellikle Biden, sonrasında Yunanistan ile Doğu Akdeniz’de ve Ege’de işbirliğini, Türkiye aleyhine derinleştirme yolunu seçti, askeri üsleri ile Yunanistan’a yerleşiyor.

Washington adeta hem NATO içinde hem de Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın yanında yer alacağını uygulamaları ve diplomatik tutumu ile göstermeye başladı. Dedeağaç merkezli, çok geniş kapsamlı askeri manevralar adeta Ankara’ya gözdağı verir nitelikte.

Yunanistan, Trump döneminde başlayan, Ankara’nın bölgedeki yanlış politikalarını fırsat bilerek Ege ve Doğu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AKP, ‘sürdürülebilir üstünlükler kuramı’nın tutsağı mı? 19 Ekim 2021 | 103 Okunma Demokrasi yoksa enflasyon kaçınılmazdır 12 Ekim 2021 | 83 Okunma AKP ve üst yönetimin önünde kalan ‘seçenekler’ 05 Ekim 2021 | 168 Okunma İktisat konuşmanın anlamı ve anlamsızlığı 28 Eylül 2021 | 114 Okunma AKP’nin ‘Osmanlıcılığı’, İngilizin ‘Brexit’ine mi benziyor! 21 Eylül 2021 | 147 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar