Birey, toplum, devlet bütünlüğü mü, kavgası mı?

Çağdaş uygarlık ve demokrasi, bireyin (vatandaşın), toplumun (ulusun) ve devletin arasında ortak yararları ve refahı sağlamak için vardır.

Çağdaş uygarlık ve demokrasi, bireyin (vatandaşın), toplumun (ulusun) ve devletin arasında ortak yararları ve refahı sağlamak için vardır. Binlerce yıllık insanlık tarihi sonucu, bu bütünleşmenin araçları ve kriterleri de belirlenmiştir: Katılımcı demokrasi ve sosyal devlet.

Sistem, laiklikten hakların dengelenmesine ve hukukun üstünlüğüne kadar kabullenilmiş öğelerle beraber yürür.

Cumhuriyet Türkiyesi kurtuluş ve kuruluşunda bireyi vatandaş, halkı toplum (ve millet), “saltanatı” da çağdaş devlet yapmak amaçlarını güttü ve dünyaya örnek oldu.

Bugün bu hedeflere (ve Atatürk Türkiyesi’ne) karşı çıkmaya çabalayan siyasal İslamcılar, tarikatlar ve bunlarla sürekli birlikte çalışmış olan emperyalist küresel odaklar “vatandaş-millet-devlet” üçgenindeki bütünleşme yerine, “köle-kabile-emperyalizm” üçgenini getirmeye çabalayan cephenin işbirlikçileridirler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan da ‘istikametimiz Avrupa’ diyor ama… 19 Ocak 2021 | 230 Okunma Top artık ‘muhalefette’... 12 Ocak 2021 | 302 Okunma Birey, toplum, devlet bütünlüğü mü, kavgası mı? 05 Ocak 2021 | 143 Okunma Ali Yücel’den Yerlikaya’ya dünkü ve bugünkü Türkiye 29 Aralık 2020 | 369 Okunma AKP (ve Erdoğan) ABD’yi gözden çıkarabilecek mi? 22 Aralık 2020 | 577 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar