Biden ve Trump’ın Türkiye için ortak yönleri

Biden ve Trump, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar kapışmasında Türkiye medyasında ve siyasi çevrelerinde herkes “farklı yönlerini”, inanılmaz ayrıntılara ve gereksiz tartışmalara girerek değerlendirdi.

Biden ve Trump, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar kapışmasında Türkiye medyasında ve siyasi çevrelerinde herkes “farklı yönlerini”, inanılmaz ayrıntılara ve gereksiz tartışmalara girerek değerlendirdi. Biden’ın mı yoksa Trump’ın mı bizim için daha yararlı olacağı konusunda (!) kılı kırk yararak zaman harcadılar.

Ben onların, bölge ve Türkiye konusunda “ortak yönlerine” değinmek istiyorum. Zaten bu ortak yönler ortaya çıkınca, “yararlar ve zararlar” da bir turnusol kâğıdı misali açığa çıkarılmış olur. Nedir bu ortak yönleri:

1- Trump da Biden da BOP’un katıksız destekçisidirler. Bölgedeki Arap ülkelerinin, İran’ın ve Türkiye’nin sınırlarının ve rejimlerinin değiştirilmesini desteklediler.

2- Arap Baharı (yani Arap felaketi) her ikisinin de savunduğu gelişmelerdi. Biden bürokratik geçmişinde, Trump son yıllardaki uygulamalarında bunu desteklediler.

3- Her ikisi de PKKYPG beraberliğine: Irak ve Suriye’de bir Kürdistan’ın bağımsız ayaklarının gelişmesine sıcak baktılar ve destek verdiler. Irak, Suriye ve Libya’nın parçalanmalarında başrolü oynadılar: 1990 sonrası düğmeye basılan süreci yürüttüler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ecevit karşıtlığından AKP karşıtlığına TÜSİAD… 26 Ekim 2021 | 323 Okunma AKP, ‘sürdürülebilir üstünlükler kuramı’nın tutsağı mı? 19 Ekim 2021 | 104 Okunma Demokrasi yoksa enflasyon kaçınılmazdır 12 Ekim 2021 | 83 Okunma AKP ve üst yönetimin önünde kalan ‘seçenekler’ 05 Ekim 2021 | 168 Okunma İktisat konuşmanın anlamı ve anlamsızlığı 28 Eylül 2021 | 114 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar