AKP’nin (ve Erdoğan’ın) önünde ‘kalan’ olasılıklar…

AKP ilk iktidar yıllarında, Türkiye Cumhuriyeti’ni siyasal İslamcı bir sosyal, ekonomik ve politik yapıya dönüştürmek için, uluslararası literatürde “soft power” olarak anılan “yumuşak güç"ü uygulamakla işe başladı.

AKP ilk iktidar yıllarında, Türkiye Cumhuriyeti’ni siyasal İslamcı bir sosyal, ekonomik ve politik yapıya dönüştürmek için, uluslararası literatürde “soft power” olarak anılan “yumuşak güç”ü uygulamakla işe başladı.

Bu zaten ABD uzmanlarının (yeni Türkiye-ılımlı İslamcı) politikasının uygulanması idi. Ancak, “zorunlu olarak kullandığı araçlar ve dış talepler”açısından ekonomiden demokratik haklara, her alanda gerilemeye yol açtı. Çünkü, demokrasiden uzaklaşmayı, saydamlığı karartmayı, kaynakların kullanımında denetimsiz uygulamaları, vahşi kapitalizmin istediği talepleri karşılamak zorundaydı.

Kamu kurum ve kuruluşları yabancılara ve yandaş firmalara satıldı. Tarıma dayalı kamu tesisleri elden çıkarıldığı için, tarım dışarıya bağımlı hale getirildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ey muhalefet, herkesin bildiğini söylemek yetmez... 27 Ekim 2020 | 314 Okunma Federasyon diyerek Kıbrıs’ta özel statüye razı olmak 20 Ekim 2020 | 195 Okunma Dikkat, KKTC Batı Trakya’ya dönmesin... 13 Ekim 2020 | 168 Okunma Kıbrıs’ta Erdoğan ve Erbakan’ın farkları 06 Ekim 2020 | 281 Okunma Ülkeyi dilim dilim bölmek mi istiyorsunuz? 29 Eylül 2020 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar