15-20 Temmuz 1974 ve 2016 Benzerliği

-ABD Makaryos’tan hiç memnun değil: Tito ve Nasır ekolü ile üçüncü dünyacılık peşinde. Atina Albaylar cuntası ile anlaşıp Makaryos’u devirecek, ondan kurtulacak. Atina faşist...

-ABD Makaryos’tan hiç memnun değil: Tito ve Nasır ekolü ile üçüncü dünyacılık peşinde. Atina Albaylar cuntası ile anlaşıp Makaryos’u devirecek, ondan kurtulacak. Atina faşist cuntası da Kıbrıs’a el koyacak. 
Nicos Samson adlı bir anarşist (ve terörist) seçiliyor. 15 Temmuz 1974’te Makaryos yönetimine ve Türklere saldırıyor. Ama başarısız. 
-Denktaş bana söyledi, bugüne kadar hiç yazmamıştım: Nicos Samson, Denktaş’a haber gönderiyor: “Makaryos’u deviremiyorum: bize yardım edin, birlikte devirelim, sonra ara mızda anlaşırız” diyor. Ama Denktaş, “kesinlikle olamaz” yanıtını veriyor, tabii başbakan Ecevit’in bilgisi dahilinde. 
-Ve Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti’nin garantör devleti olarak 20 Temmuz’da harekete geçiyor. Önce diğer garantör İngiltere’ye “gel beraber müdahale edelim” diyor. Ama Londra kabul etmiyor, Samson darbesi ABD ile birlikte planlanmış. 
Belgeler, Washington kaynaklı olarak 1991’de açıklandı. 
Ve Türkiye’nin 20 Temmuz Barış Harekâtı sonucu iki önemli sonuç geliyor; birincisi “Makaryos Türkiye’nin müdahalesi sonucu tekrar ABD ve İngiltere’ye muhtaç duruma geliyor”; ikincisi ise Atina’daki faşist cunta düşüyor: Yunanistan, Ecevit’in övündüğü gibi, bizim sayemizde faşizmden kurtuluyor. 
Kısacası, ters yönde iki sonuç doğuyor. 
 
Ve 15 Temmuz 2016 
15 Temmuz 2016 darbe girişimi ise, “BOP ve Kürdistan kapsamında”: 
-Türkiye Cumhuriyeti’nin FETÖ kanalı ile büyük abi tarafından ele geçirilmesi; başarısız 1 Mart 2003’teki operasyon girişiminin kısa yoldan çözülme planı 
-Lozan’ın, Türkiye’nin laik ve demokratik yapısının, Atatürkçülüğün ve ulusal birliğe dayalı tüm değerlerin ortadan kaldırılması, ülkenin İslami ve Arapçı bir yapıya imamlar kanalı ile sokulması: Körfez’den Libya’ya kadar uzanan hatta olduğu gibi parçalanması. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin yarınını neler belirleyecek... 30 Kasım 2021 | 88 Okunma Ne bekliyordunuz ki? 23 Kasım 2021 | 129 Okunma ‘Negatifler’ üzerine kurgulanan seçim stratejisi 16 Kasım 2021 | 95 Okunma Batı’yla ‘imam nikâhı’ yaparsanız, siyasal İslam da gelir 09 Kasım 2021 | 100 Okunma Türkiye, İran, siyasal İslam ve ‘Batı’ 02 Kasım 2021 | 182 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar