Genç Afganlar nereye geliyor?

Geçen hafta Niğde’de dev bir tırdan inip araziye dağılan ve çoğunluğu Afgan olan yeni istilayı yazacaktım ama bir İçişleri yetkilisi, “Herhangi bir göç tehlikesi yok” diye açıklama...

Geçen hafta Niğde’de dev bir tırdan inip araziye dağılan ve çoğunluğu Afgan olan yeni istilayı yazacaktım ama bir İçişleri yetkilisi, “Herhangi bir göç tehlikesi yok” diye açıklama yapınca vazgeçmiştim. Ama artık durum değişti. Yazılı ve görsel basında her gün videolar, haberler var. Genellikle de Van’da çöreklendiler. Samsun’a kadar geldiler. Belki daha da batıya. Bilemiyorum. Öğrendiklerimi aktarayım isterseniz.

*

Erzurum’da, Türkiye’ye yöresel ürünler pazarlayan bir dostum var. Bizzat kendisi görmüş 15-20 Afgan gencini Çeçenistan Parkı’nda. Türkçe bilenle konuşmuş. İranlı aracılar, onları Afgan sınırından alıp Türkiye sınırına getiriyormuş. Bizdeki aracılar da sınırı rahatça geçirtip Van’dan dağılmalarını sağlıyorlarmış. Tabii her şey parayla. Bunlar 400 kişi gelmişler. Hepsi 16-25 yaş civarındaymış. Akşama Niğde’ye, oradan Ankara’ya gideceklermiş. Çevredeki polisler ise hiç ilgilenmemişler. Bu arada önemli bir not. Karpuz yiyorlarmış ve hepsinin bir kesici aleti varmış. Anlatılan bu kadar. Belki de şimdi Ankara’dadırlar.

TANRI TÜRKİYE’Yİ KORUSUN

Görünen o ki, yeni sığınmacılar hep delikanlı. Aralarında kadın, çocuk, yaşlı filan yok. Bu insanlar Türkiye’de ne yapacaklar? Afganistan Cumhurbaşkanı da kalkmış “10 milyon kişi göç edebilir” demiş. Aman Tanrı Türkiye’yi korusun! Bütün bunlardan sonra, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, “Türkiye’nin en güçlü olduğu alan, kaçak göçle mücadelesidir” dedi valla. Bu arada binlerce kaçaktan valiler tarafından yakalandığı açıklanan 200 kişi var. Onlara COVID-19 testi yapmışlar ve test, 16’sında pozitif çıkmış. Biz her gün artan vaka sayısıyla uğraşırken, bir de Afganlar, Pakistanlılar başımıza dert olacak anlaşılan.

Devlet Bahçeli: “Sevgi dilini tesis etmek mecburiyetindeyiz.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Putin gördüğü rüyayı yaşatıyor 27 Şubat 2022 | 66 Okunma Rakamlarla dans 20 Şubat 2022 | 41 Okunma Bu gurur hepimizin 13 Şubat 2022 | 64 Okunma Bu ülkede yaşanmaz mı? 06 Şubat 2022 | 62 Okunma Nezarete düşüren menekşe gözlü kız 30 Ocak 2022 | 118 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar