Ben de inanmıyorum

İki hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, önüne getirilen anket şirketlerinin sonuçları ve kendi yaptırdıkları anketlerin sonuçlarını gördükten sonra herhalde, “Artık seçim anketlerine...

İki hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, önüne getirilen anket şirketlerinin sonuçları ve kendi yaptırdıkları anketlerin sonuçlarını gördükten sonra herhalde, “Artık seçim anketlerine güvenim kalmadı. Manipülasyon yapılıyor” demişti.

Halbuki, AK Parti iktidara geldiği günden beri, kamuoyu araştırmalarına çok önem verirdi. Demek ki, o da anladı bu işe su kaçtığını.

★ ★ ★

Şirketlerin anketörleri genellikle şehirlerde ve bazı büyük ilçelerde dolaşıyor. İzin alınarak yapılan anketlerde birçok soru soruluyor ama bakılan sadece partilerin oy oranı. Diğer soruların yüzdeleri ancak seçim bittikten sonra, neticeye uygun olarak yüzdeleniyor. Her şirket için demiyorum ama çoğu için bu böyle.

★ ★ ★

Ayrıca anket sonuçlarının seçmenin, bilhassa da kararsız seçmenlerin tercihini etkileyen bir faktör olduğuna inanmıyorum. 31 Mart’a 20 gün kalmış, hâlâ kararsız seçmen olur mu? Ha, olur. Ankete cevap verirken çevresindeki ortamdan çekinenler “Karar vermedim” diyebilir. Diyenleri de seyrediyoruz zaten.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tatille başarı gelir mi? 19 Mayıs 2019 | 88 Okunma Hayırlısı neyse... 12 Mayıs 2019 | 24 Okunma 7’den 77’ye 28 Nisan 2019 | 738 Okunma Sihirli mazbatadan çıkan mühür 21 Nisan 2019 | 33 Okunma 24 Nisan'a doğru... 14 Nisan 2019 | 31 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar