Ben de inanmıyorum

İki hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, önüne getirilen anket şirketlerinin sonuçları ve kendi yaptırdıkları anketlerin sonuçlarını gördükten sonra herhalde, “Artık seçim anketlerine...

İki hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, önüne getirilen anket şirketlerinin sonuçları ve kendi yaptırdıkları anketlerin sonuçlarını gördükten sonra herhalde, “Artık seçim anketlerine güvenim kalmadı. Manipülasyon yapılıyor” demişti.

Halbuki, AK Parti iktidara geldiği günden beri, kamuoyu araştırmalarına çok önem verirdi. Demek ki, o da anladı bu işe su kaçtığını.

★ ★ ★

Şirketlerin anketörleri genellikle şehirlerde ve bazı büyük ilçelerde dolaşıyor. İzin alınarak yapılan anketlerde birçok soru soruluyor ama bakılan sadece partilerin oy oranı. Diğer soruların yüzdeleri ancak seçim bittikten sonra, neticeye uygun olarak yüzdeleniyor. Her şirket için demiyorum ama çoğu için bu böyle.

★ ★ ★

Ayrıca anket sonuçlarının seçmenin, bilhassa da kararsız seçmenlerin tercihini etkileyen bir faktör olduğuna inanmıyorum. 31 Mart’a 20 gün kalmış, hâlâ kararsız seçmen olur mu? Ha, olur. Ankete cevap verirken çevresindeki ortamdan çekinenler “Karar vermedim” diyebilir. Diyenleri de seyrediyoruz zaten.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gel 31 Mart gel... 17 Mart 2019 | 159 Okunma Ben de inanmıyorum 10 Mart 2019 | 148 Okunma Şöööle bir dolaşalım 03 Mart 2019 | 20 Okunma Depremler konuşulmaz oldu 24 Şubat 2019 | 57 Okunma Tanzim tarihinde gezinti 17 Şubat 2019 | 1.229 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar