ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Türkiye farkı

Ergün Diler
Ergün Diler Takvim Gazetesi
18 Ağustos 2017 | 7.7 K
İsimlere girmek istemiyorum. Şimdilik!
İçerideki tartışmaların, olması muhtemel gelişmelerin nedeni dışarısıdır. CHP, MİT TIR'ları, YÜRÜYÜŞ, Yeni Milliyetçi Parti hazırlıkları, bölgesel tansiyon, YPG, Katar krizi, ABD'nin içindeki çalkantılar, terörün her yerde kendini hissettirmesi ve daha sayamayacağımız pek çok gelişme… Daha önce İKİ BÜYÜK DÜNYA savaşı ile pasta bölüşüldü. Şimdi ekonomik ve terör tabanlı savaşın yansımalarını görüyoruz. Ve çok geniş alanda bu mücadele veriliyor.
Kavganın tarafları KİLİT ülkelerde bilek güreşine tutuşmuş durumda. Bu nedenle Türkiye'de de siyasi olarak hareketlenmelerin görülmesi doğal.
Ancak içeride ne olacağını kesin olarak görmek istiyorsak, DIŞARIDA ne olduğunu bilmemiz şart.
Açalım biraz… Yeni İpek Yolu'nun sloganı, 'Tek Kuşak, Tek Yol' oldu. Bu büyük güçler için hem büyük bir tehlike hem de büyük bir fırsat.
Bu büyük proje ile 3 kıtayı birbirine bağlıyorsunuz. Ancak etkisi 5 kıtaya oluyor.
65 ülkenin içinde yer aldığı ticaret birliğini kuruyorsunuz. Çin, Yeni İpek Yolu ile Asya-Pasifik, Orta Asya ve Orta Doğu'yu da içine alan yeni ekonomik gücü kendine bağlamak istiyor.
Tabii bunu isteyen Çin değil aslında.
Arkadaki akıl Britanya… İşte böylesine büyük bir operasyonu yapmak için özellikle İNGİLTERE gibi akıllı devletler elin taşı ile elin kuşunu vurur!
Çok örnek vardır.
YENİ YOL 1 trilyon dolar alt yapı ile hayata geçecek. Projenin finans kaynağı Körfez ülkelerinden gelecek. Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman, Yeni İpek Yolu'nun maliyetinin büyük bir bölümünü karşılayacak. 6 Körfez ülkesi Yeni İpek Yolu ile önemini daha da artıracaktı.
İngiltere'nin planı böyleydi.
Derken DERİN AMERİKA'nın planı devreye girer gibi oldu!
Biz gözden kaçırdık ama günlerdir yazmaya çalıştığım Lockheed Martin'in Başkanı Marillyn A. Hewson'ın ekibi, Mayıs ayı boyunca Körfez ülkelerinde bulundu. Trump, 21 Mayıs'ta Körfez ülkelerinde Büyük Amerika hayalinin finansal ayağını hazırlarken, Marillyn A. Hewson'ın ekibi Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn'de Katar'a yapılacak ablukanın detaylarını konuşuyordu. Trump ve Marillyn A. Hewson'ın ekibi ülkelerine döndükten birkaç gün sonra Haziran ayının ilk günlerinde Katar ablukası açıklandı. Lockheed Martin, Trump ve Pentagon'ın net baskısı ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn, Katar'ı uluslararası toplumdan ayırma kararı aldı.
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn, ABD'nin tehditlerine boyun eğmek zorunda kaldı. Çünkü Pentagon'un ciddi olduğunu gördüler.
İngiltere, ABD'nin bu büyük atağına karşılık vermek için aslında çok beklemedi.
ABD içinde başlayan ırkçı saldırılar, İngiltere'nin ABD'ye karşı en ciddi operasyonuydu. ABD'nin en hassas yeri kaşınıyordu. Pentagon da şimdilerde İngiltere'de SALDIRI planı yapıyordu!
Karşılık vermek için! Tabii ABD'nin atacağı adımları MI6 saniye saniye takip ediyor.
Rakiplerinin yapacakları konusunda bilgileri var. Pentagon özellikle IRKÇI saldırılardan sonra LONDRA 'ya fatura kesmek için sabırsızlanıyor. Ama İngiltere de Amerika'yı içeriden kaşıyarak inanılmaz rahatsızlık veriyor. Çünkü olaylar tırmanırsa kimse nerede duracağını kestiremez.
Londra bunu bilerek yürüyor… Eğer sokak hareketleri artarsa en büyük zararı PENTAGON görecektir.
ABD ile İngiltere'nin, ABD ile Rothschild ailesinin kavgası artık savaşa dönüştü… ABD DANIŞMANLAR KONSEYİ'nin feshi savaşı ilan etmenin diğer bir yoluydu!
Trump, ABD ile İngiltere'nin ortaklık ihtimaline karşı Danışmanlar Konseyi'ni kurdu. Üyeleri arasında Pentagon'da görev almış isimler ve büyük şirketlerin CEO'larını aynı masada buluşturdu.
Aslında bu büyük ortaklık masasıydı.
ABD'deki olaylarla birlikte istifa eden 8 CEO, "Trump'a savaş başladı" dedi.
İstifa eden konsey üyesi Brian Krzanich, "Gelecekte pişman olacak şansın dahi olmayacak. Hata yaptın. ABD bu hataları kaldıramayacak ve bedel ödenecek" diyerek net şekilde tehdit etti. Onlar ailenin güçlü temsilcileri olarak ABD'de bulunuyorlar. Elbette Pentagon bu istifalara karşı bir önlem almış olabilir. Ancak ne gibi önlem alırsanız alın, savaşın kazananı da büyük zarar görür. Washington da Londra da bu savaştan yara alacak.
Elbette kazanan dünyanın yeni şeklini verebilecek güce ulaşacak. Bu savaşın en etkili olacağı yer de aslında ne ABD ne de İngiltere. Ortadoğu ve özellikle Afrika.
Türkiye ve Katar'a son dönemde giden önemli Amerikan ve İngiliz isimlere dikkat edin. Hepsi de bu savaşın kazanılması için atılan adımlar. ABD, Katar operasyonunun arkasında yer alırken, Doha ile ilişkileri asla koparmadı. Aynı şekilde 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Ankara ile ilişkilere özel önem verdi.
YPG üzerinden kendi planını hayata geçirirken bile asla Türkiye'yi hedefe koymadı. Hep tansiyon düşürücü açıklamalar geldi… Hem ABD hem de İngiltere, batık bir Türkiye ve Katar istemez. Bu iki ülkenin güçlü bir şekilde kendileriyle ortaklık yapmasını istiyorlar.
O nedenle bu iki ülkeye karşı ABD sarsıcı bir hamlede bulunamadı. Türkiye güçlü olursa YENİ YOL güçlü oluyordu! Proje Türkiye'nin sırtında yükseliyordu. Kimse bunu kaybetmeyi göze alamazdı. Yerel operasyonlar yaşansa bile şu an Türkiye'yi bütün olarak karşısına alacak bir ülke yok.
Olamaz da… Sadece TARAFINI seçmesi için ANKARA'ya baskı unsuru olacak adımlar atılabilir.
Pentagon'daki sıradan biri bile bilir ki TÜRKİYE YOKSA ABD ORTADOĞU'da yok! Zaten YENİ YOL ORTADOĞU'nun can damarı!
Böyle bir denklemde kimse TÜRKİYE ile mücadeleye girmek istemez. Karşıdan gelecek tüm adımlar rotamızı değiştirmek için olacaktır… Trump'ın DANIŞMANLAR KONSE'nden istifa eden Intel'in İcra Kurulu Başkanı (CEO) Brian Krzanich, ilaç devi Merck'in CEO'su Kenneth Frazier, Under Armour'ın efsane CEO'su Kevin Plank, 3M'in CEO'su Inge Thulin, Rothschild ailesine yakın isimlerdir. Bu isimlerin bir diğer özelliği de hem Türkiye hem de Katar'da çok önemli yatırımları olması. İki ülkeyi de çok iyi tanımaları ve İstanbul ile Doha'daki önemli işadamlarıyla ortaklık yapmaları.
Yeni Dünya Düzeni kurulurken yine merkez Ortadoğu ve çevresi oluyor. 100 yıl sonra dünya yeniden şekillenirken büyük ihtimalle Ortadoğu coğrafyasının haritalarının tamamı değişmiş olacak. Geleceği belirleyen çok önemli adımlar atılacak. ABD Başkanı Trump, Virginia'daki IRKÇI olaylardan sonra aslında HEYKELİ yıktırmamak için sokağa çıkan IRKÇILARA sert yüklenecekti. Ama DANIŞMANLAR KONSE'nin yürümesini son bir ORTAKLIK teklifinin masaya gelmesini umuyordu… Ancak bu olmadı. CEO'lar geri çekildi. İstifa etti. Trump da "UTANÇTAN AYRILDILAR " dedi… Son köprü de yıkıldı böylece… Şimdi gerilimin artacağı, mücadelenin kendisini çok daha kuvvetle hissettireceği bir iklime girdik! Bakın BEYAZ SARAY'ın arka plandaki önemli adam Steve Bannon "Çin ile savaşımız sürecek. Onların istediğini yaparsak biteriz…" dedi.
İngiltere merkezli ünlü düşünce kuruluşu Henry Jackson Derneği son raporunda YPG'ye yer verdi: "PKK ve YPG birdir.
YPG'yi destekleyenler terörizme karşı savaşmaktansa bir terör örgütüne karşı başka bir terör örgütünü güçlendiriyorlar.
YPG, vahşi ve kanlı bir terör örgütüdür…" KAVGAYA BÖYLE BAKIN!
Sözün bittiği yere doğru gidiş var!

NOT: Tam yazıyı bitirdiğim anda BARSELONA saldırısı haberi geldi. Düşünün bakalım bu operasyonun NEYMAR ile Katar ile İngiltere ile ne ilgisi var? Ve iki silahlı saldırgan neden BURKİNA FASO'daki gibi İSTANBUL isimli lokantayı bastı? Yarın yazarız! Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER