Yanardağın kenarında

Irkçı, gerici, demagog Trump, başkan seçildikten sonra canlanan “faşizm” tartışmaların içinde bir tarihçi, 1930’larda Almanya’da Naziler iktidara gelmeden önceki Demokratik Weimar Cumhuriyeti’nin siyasi ve kültürel canlılığını “yanardağın kıyısında dans etmeye” benzetmişti.

İyimserliğe pek itibar etmeyen biri olarak, dünyanın son durumuna, Weimar döneminin merceğinden bakınca, acaba son on yıldır insanlık da mı “her an patlayabilecek bir yanardağın kıyısında dans ediyor?” diye düşündüm. Bu olasılığa 2018 yılının ekim ayında yayımlanan bir yazımda “Bir küresel Weimar dönemi biterken” başlığıyla değerlendirmiştim. Aradan geçen dönemde bu “bitiş süreci” daha da derinleşti, hızlandı ve sanırım artık geri dönüş çizgisi geçildi.


‘Biliyorlar ama yapmaya devam ediyorlar!’

Bu sürece, mümkün olduğunca büyük bir kesimini görebilmek için en yüksek noktadan bakmakta yarar var. Bu en yüksek nokta, bence “iklim krizidir”. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Önemli bir eşik aşıldı 13 Temmuz 2020 | 144 Okunma ‘Z kuşağı’ ve ‘kapitalist gerçekçilik’ 09 Temmuz 2020 | 159 Okunma Sivas Katliamı neyin gerçeğidir? 06 Temmuz 2020 | 382 Okunma Bir aşı aranıyor, bir de ‘başka bir uygarlık’ 02 Temmuz 2020 | 98 Okunma ‘Adam’ gidiyor mu? 29 Haziran 2020 | 350 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar