... ve ‘Birleşik Krallık’

AB kıyısından “Singapur” hayali kuranlar, işçi sınıfını bölmek ve birbirine düşürmek için ırkçılığı körüklerken, Brexit öncelikle küçük ve orta işletmeleri, beyaz işçi sınıfını, diğer bir deyişle Brexit’e oy verenleri vurmaya devam ediyor.

Kapitalist uygarlığın ABD örneğine bakmıştık. İkinci örnek de kapitalizmin beşiği, ABD’den önceki hegemonya merkezi, neo-liberalizmin doğduğu ikinci ülke, finans piyasalarının merkezi olarak Birleşik Krallık’tır. (ya da “Great Britain”- Büyük Britanya)

Aşırı durumlara örnek olarak da Brexit ve Covid-19 fiyaskolarıyla Johnson hükümetinin “Siyah Yaşamlar Önemlidir” hareketiyle yükselen ırkçılıkla mücadele karşısındaki tutumumu alabiliriz.

‘YENİDEN BÜYÜK YAPMAK’ VE DİĞER FANTEZİLER

Brexit, Britanya’yı yeniden “büyük yapma” fantezisinin, referandum sırasında Trumpçı yöntemlerle halka birbiri ardına söylenen yalanların ürünüydü ama arkasında bir tarih ve bir gerici, “süreç olarak faşizm” içinde değerlendirilebilecek proje vardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Texas’ta serbest piyasa ve afet 22 Şubat 2021 | 138 Okunma ‘Yeni Faşizm’ - ‘Yeni Anayasa’ 18 Şubat 2021 | 165 Okunma Kutuplaşmış toplumda siyaset 15 Şubat 2021 | 62 Okunma ABD için ‘geri dönmek’ kolay mı? 11 Şubat 2021 | 123 Okunma Totaliter rejim burada, muhalefet nerede? 08 Şubat 2021 | 194 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar