Rejim, ülkeyi çıkmaza sürükledi

Siyasal İslamın AKP’de temsil edilen iktidarının dış politikası tam anlamıyla bir fiyaskodur.

Siyasal İslamın AKP’de temsil edilen iktidarının dış politikası tam anlamıyla bir fiyaskodur. Rejim tam da içeride mali kaynaklarının tükendiği bir noktada ülkeyi, biri Kuzey Afrika’dan Doğu Akdeniz’e uzanan petrol ve gaz havzaları üzerinde, öbürü Ortadoğu’da şekillenen iki ittifaklar ekseninin karşısına koydu.

Biri ‘diplomasi’ mi dedi?

AKP Türkiyesi’nin Libya’dan Doğu Akdeniz’e izlediği politikayı ne “diplomasi” ne de “güç yansıtma” bağlamında anlamak olanaklıdır. Bu politika, ülkeyi Mısır, Birleşik Arap Emirliği, Yunanistan, Fransa, İsrail, Kıbrıs’tan oluşan, ABD tarafından da desteklenen bir blokun karşına koydu, hem NATO hem de AB çok sorunlu bir noktaya taşıdı, Fransa’nın bölgeye geri gelmesini, Yunanistan’ı silahlandırmasını kolaylaştırdı. Rejimin politikaları ülkeyi diplomatik ve askeri olarak bir çıkmaza soktu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Kıyamet’ gibi seçimler 21 Eylül 2020 | 96 Okunma Rejim, ülkeyi çıkmaza sürükledi 17 Eylül 2020 | 104 Okunma AKP Türkiyesi çok tehlikeli bir döneme girdi 14 Eylül 2020 | 807 Okunma Rejim iflas etti ve bunun farkında... 10 Eylül 2020 | 190 Okunma ABD’de ‘Kırmızı Pazartesi’ gibi seçimler 07 Eylül 2020 | 66 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar