Krizler şaşırtır

Sol hareket canlanmadan sosyal demokrasinin ilerici refleksler sergilemesi ve bunları koruması, bu ikisi birlikte hareket etmeden de faşizmin geriletilmesi olanaklı değildir!

ABD’de pandemiyle, ekonomik, ekolojik, siyasi krizlerin çakıştığı noktada göreve başlayan Biden-Harris yönetimi, dinci-ırkçı faşist sağı ve solda sosyal demokrasiyi küçümseyenleri şaşırttı.

‘NASIL YANİ?’

Trump’ı Tanrı’nın lütfu, adeta Mesih olarak gelmiş biri olarak gören, ırkçı-dinci faşistler, Biden’ın asla başkan olamayacağına inanıyorlardı. Tanrı son anda müdahale edecek, bir mucize olacak, Trump başkanlığı ikinci kez alacaktı.

Trump ve faşist hareketin en militan kesimi bu kehaneti gerçekleştirmek için çok çalıştı. Ancak, fanteziler dünyasında dolaşmaktan, devletin ve iktidarın işleyişini bir türlü kavrayamadıkları için, “6 Ocak kalkışması” yüzlerinde patladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Totaliter rejim burada, muhalefet nerede? 08 Şubat 2021 | 115 Okunma Bir ‘saplantı’ üzerine spekülatif düşünceler 04 Şubat 2021 | 61 Okunma ‘Büyük Yenilenme’ ve sosyal demokrasi 01 Şubat 2021 | 106 Okunma Safları sıklaştırma zamanı 28 Ocak 2021 | 880 Okunma Krizler şaşırtır 25 Ocak 2021 | 101 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar