‘Kıyamet’ gibi seçimler

ABD başkanlık ve senato seçimlerine yaklaşık beş hafta kaldı. Ülke, sıradan bir demokratik pratiğe değil, adeta “iyi ile kötünün son savaşına” hazırlanıyor.

ABD başkanlık ve senato seçimlerine yaklaşık beş hafta kaldı. Ülke, sıradan bir demokratik pratiğe değil, adeta “iyi ile kötünün son savaşına” hazırlanıyor.

‘Mükemmel fırtınaya’ derken

Biden ya da Trump, çok az farkla kazanacak. Her iki taraf da öbürünün hile yapacağına inandığı için, seçim gecesi ve ertesinde bir kriz çıkacak. Şimdilik, bu krizin biçimini, şiddetini, çapını kestirmek zor. Geçen hafta Financial Times’da Edward Luce, “Mükemmel fırtınaya doğru” diyordu. “Mükemmel fırtına” karanlık olasılıklara işaret ediyor.

Birincisi, Trump kaybederse, sonuçları kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Trump’ın akıl hocalarından, Trump tarafından affedilerek hapisten çıkan Roger Stone’a göre, Trump “seçimleri kaybederse sıkıyönetim ilan etmeli”.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Yeni model’ arayışları ve Çin 22 Ekim 2020 | 58 Okunma Belirsizlik içinde arayışlar hızlandı 19 Ekim 2020 | 57 Okunma Lider, parti, hareket, devlet 15 Ekim 2020 | 87 Okunma Büyük belirsizlik 12 Ekim 2020 | 67 Okunma ABD’de ne oluyor? - II 08 Ekim 2020 | 162 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar