‘Durum’ üzerine spekülatif düşünceler-II

Ülkede, denetim altına alınamayan, “kanayarak” devam eden bir ekonomik kriz var. AKP Türkiyesi, “S-400”, “Doğu Akdeniz”, İdlib ve Erbil suikastının gösterdiği gibi, ekonomik sonuçları olması kaçınılmaz jeopolitik krizlerle yüz yüze.

Yakında bunlara Umman Körfezi’nde bir yenisi eklenecek. Bu sırada, AKP’de temsil edilen siyasal İslam, iktidarının iyice daralan zemini yeniden genişleme çabası içinde.
Bu resmin muhalefet kanadında, İstanbul belediye seçimlerinde yeni bir enerji kazanmış, umutlu beklentiler içinde, ancak henüz bir yol haritasından yoksun, bir kitle, siyasi partiler ve gruplar var.
Hiçbir “durum” kalıcı değildir. Bu “durumun” içinden çıkılırken, muhalefet, çıkış sürecine Makowsky’nin korktuğu “yasadışı işleri” önleyebilecek, çıkışın yönünü belirleyecek biçimde müdahale edebilmek için, “durum” içindeki olanakların özelliklerini doğru değerlendirmelidir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Küresel ısınma, doğa katliamı, ‘Yeni faşizm 15 Ağustos 2019 | 37 Okunma Küreselleşme, fantezi ve kötü 12 Ağustos 2019 | 22 Okunma ‘Yeni faşizm’, ırkçılık, Suriyeliler 08 Ağustos 2019 | 65 Okunma Kaos içinde gezintiler 05 Ağustos 2019 | 58 Okunma Çirkin bir resim... 01 Ağustos 2019 | 80 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar