ABD: ‘Normalleşme’ zor

Beyaz Saray’ı kaybetmek, Trump’a ve “süreç olarak faşizme” çok daha büyük bir zaferin yolunu açabilir. Trump’ın, elinde hiçbir kanıt yokken ısrarla oyların çalındığını vurgulaması özellikle önemli.

ABD başkanlık seçimlerinin kesin sonuçları henüz resmileşmedi. Liberal kamuoyu, medya, hatta Fox News, Wall Street Journal, New York Post gibi Cumhuriyetçi gazeteler, büyük sermayenin önemli bir kesimi, ABD’nin güvenlik bürokrasisi, ABD’nin uluslararası müttefiklerinin liderlikleri, Biden’ın başkanlık seçimlerini kazandığına karar verdi. Trump ise aslında kendisinin kazandığını iddia ediyor, bu arada Pentagon ve iç güvenlik bürokrasisinde kaygı verici değişiklikler yapıyor. Bir üst düzey görevli, CNN’e “Bunlar diktatörlük adımlarıdır” diyor.

Genel kanıya göre Trump ile Biden arasında devri teslim tamamlanabilirse siyaset normalleşecek, Covid-19’la, ekonomik krizle, genel olarak küresel ısınmayla gerektiği gibi mücadele etmek, ABD’nin müttefikleriyle ilişkilerini onararak küresel liderliğini restore etmek mümkün olacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kültür savaşları ve kadınlar 29 Temmuz 2021 | 26 Okunma Şempanzeler, goriller ve insanlar 26 Temmuz 2021 | 59 Okunma Evet, umut var 22 Temmuz 2021 | 28 Okunma Bir ‘kırılma’ anına doğru… 19 Temmuz 2021 | 69 Okunma Büyük oyun, büyük ödül - II 15 Temmuz 2021 | 43 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar