"Muhalif gazeteci" yoktur, gazeteci vardır!

Tv100 Gazetesi Yazarı Erdoğan Aktaş'ın bugünkü (28.10.2022)''"Muhalif gazeteci" yoktur, gazeteci vardır!'' başlıklı yazısı.

AK Parti’nin tanıtım toplantısına gazetecilere yapılan davetin tartışması sürüyor.

Bugüne kadar iktidarın hiçbir toplantısına davet edilmeyen bazı gazeteciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, parti lideri olarak konuşma yapacağı "Türkiye Yüzyılı" başlıklı vizyon toplantısına davet edilmişti.

Bu davetin ardından, “AK Parti, medya ile ilişkilerini değiştiriyor, artık muhalif gazetecileri de davet ediyor” diyenler oldu.


Öncelikle şunu netleştirelim; muhalif gazeteci yoktur, gazeteci vardır.

Muhalif gazeteci kavramı, bu dönemin muktedirleri tarafından üretilmiş bir "ötekileştirme" söylemidir.

Muhalif gazeteci yoktur, çünkü gazeteci gazetecidir. Bu kavramın dışına taşanların tamamı "yandaş" olarak nitelendirilir. Kimi, neyi, nasıl savunursa savunsun. Gazeteci haber yapar ve bu haberin iktidar ya da başka bir siyasi odak tarfından beğenilip beğenilmeyeceğini zerre kadar umursamaz. Çünkü gazetecilik, yapısı gereği zaten muhaliftir. Yanlış olanın, aksayanın peşine düşer ve haber yapar. İktidarda ya da muhalefette hangi partinin, hangi anlayışın olduğunun hiçbir önemi yoktur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erkekler aşk mektuplarını neden saklamaz? 23 Ocak 2023 | 281 Okunma 14 Mayıs sembolleri kimin umurunda? 20 Ocak 2023 | 116 Okunma Hınç kültürü-linç kültürü 15 Ocak 2023 | 50 Okunma Boğaziçi Üniversitesi'nde saçmalık üstüne saçmalık 13 Ocak 2023 | 1.622 Okunma Ümit Özdağ'dan iddia: Meral Hanım bana Kandil'e gitmek istediğini söyledi 10 Ocak 2023 | 3.177 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar